Lidovky.cz

Jak se internet přiblížil televizi

Média

  4:00
Názvy evropských předpisů jsou někdy jen pramálo srozumitelné. Třeba: "směrnice o audiovizuálních mediálních službách", který chce vláda do českého práva zavést. Česky: mění se podstatná pravidla pro televize a také pro internetové servery s videem.
Internet

Internet foto: Shutterstock

Televizím se spíš usnadňuje cesta k dalším výdělkům (povolením ukazovat výrobky přímo do děje filmů či seriálů jako reklamu, možnost obložit pořady vzkazy sponzorů), videu na internetu naopak vyvstávají povinnosti.

Logiku směrnice přitom zákonodárci popisují tak: video na internetu (eurořečí ony "audiovizuální mediální služby na vyžádání") se postupně vyvinulo na úroveň televizního vysílání, s tím rozdílem, že program televize někdo sestaví a divák jej může jen zapnout či vypnout, ale mezi webovými klipy si lze vybírat i volit, kdy si je pustit.

Údajně by proto bylo nespravedlivé, kdyby byla státní regulací svázána jen televize, a tak se dohled rozšiřuje i na internet. Úvahu zastřešuje argument o snaze chránit "spotřebitele" i v novém prostředí.

Na internetu by tak nemělo být volně k dispozici to, co televize nemohou vysílat ani v noci. Třeba obzvlášť tvrdé porno a hrubé samoúčelné násilí má být částečně znepřístupněno tak, aby je nemohly sledovat děti. To ještě lze pochopit.

Méně pochopitelná je pak nová povinnost pro poskytovatele internetového videa, podle níž sice tito nepotřebují licenci ani registraci, ale přesto by měli hlásit radě pro vysílání (ta dosud dozoruje jen televize a rádia) některé údaje, neboť rada "povede evidenci".

Není příliš jasné, na jaké veškeré servery s videem se to vztahuje, a poněkud zamlžené pak je i to, jak chce rada zvládnout veškerá internetová videa prohlížet.

Automatizovaný software stojí desítky milionů, a tak se už v případě televize prosadilo spíš prověřování stížností nespokojených diváků. Nebude ale pak rada trestat jen vybrané prohřešky, zatímco jiné ji uniknou?

Zákon sice umožňuje trhu ustavit si samoregulátora, konečné slovo ale nechává radě. Tu však už jen stále se zvyšující počet televizí vytěžuje natolik, že třeba teď po vysílatelích chce, aby jí sami hlásili, co budou vysílat k volbám.

Nebo to je proto, že nechat svobodné rozhodnutí vysílatelům, kteří tak jako tak musejí dodržovat mravy dané jiným zákonem, radě nevoní a ráda by dál říkala, jak je to správné?

Tak či tak, pro internet to rozhodně není směrnice z nejvítanějších.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.