Lidovky.cz

Zvu tě na party, bude reklama

USA

Český reklamní trh začíná zkoušet nové médium, populární ve Spojených státech a použitelné zvláště v létě – využít pro propagaci určité značky různých domácích party pořádaných přímo lidmi.

Party jako reklamní nástroj foto: Reprofoto

Je léto, doba dovolených a akcí plánovaných společně s přáteli. A protože i do Česka dorazila před několika lety móda zahradního grilování, je dost možné, že si s kamarády uspořádáte na zahradě chaty či chalupy společnou sešlost. Na tom by nebylo nic mimořádného. Od letošního roku už ale můžete zažít také to, že se nebudou podávat steaky nakoupené někde v supermarketu, ale promyšlená nabídka pochoutek od konkrétní firmy, která vaše setkání s kamarády inspirovala a také dodala a zaplatila vše, co je pro jeho organizaci potřeba.

"Zjistili jsme, že tisíc takových slavností dokáže zajistit oslovení až půl milionu lidí," tvrdí Dan Farkaš ze společnosti Outbreak, která letos v létě uspořádala projekt tohoto typu pro společnost Vitana. "Vidíme v tom obrovskou sílu, protože tak lze zasáhnout lidi opravdu masově, ale přitom s kvalitou informace od důvěryhodného zdroje, kterou předává svému okolí. Podle většiny výzkumů jsou přátelé pro lidi až sedmkrát důvěryhodnějším zdrojem doporučení než média. Na tom stavíme."

O co konkrétně v případě Vitany šlo? V letošním roce uvedla tato společnost vyrábějící instantní potraviny na trh Vitana Lasagne, tedy pro ni trochu nezvyklou kategorii těstovin. Chtěla je jednak vyzkoušet v cílové skupině, kterou představují zaměstnané matky s dětmi, jednak vybudovat u svých spotřebitelů vztah k této značce. Řešení? Několik set zahradních party.

Inspirace ze Států

"Loni na podzim jsme ve Spojených státech při konferenci Word of Mouth marketingové asociace narazili na nové médium, schopné masového zásahu, ale s kvalitou spontánní přátelské komunikace. To nás zaujalo, protože až dosud jsme podobné projekty dělali jen v menším rozsahu. Tak jsme je převzali a upravili si ho pro naše potřeby středoevropského regionu."

Word of Mouth marketing neboli řízená šeptanda představuje formu komunikace s názorovými vůdci z cílové skupiny, kteří jsou ochotní mluvit o svých zkušenostech. Firmy se je pokoušejí získat pro své výrobky tak, aby je tito lidé chválili a propagovali sami dál. "Rozhodli jsme se těmto lidem umožnit, aby si doma udělali tematickou party s lasagnemi a pozvali své přátele a známé," říká Farkaš.

Uspořádání party podpořil speciální web, kterým se mohly matky z celého Česka přihlásit a agentura s nimi jeho prostřednictvím komunikovala. Nabídka zněla: uspořádejte si italskou party s lasagnemi od Vitany, pozvěte přátele, my dodáme většinu propriet. Pokud zmíněné ženy, převážně sběhlé v komunikaci po internetu, souhlasily a začaly na dané téma komunikovat, obdržely po třech týdnech balíček s produktem a s dalšími věcmi, které propagovaly značku a vztahovaly se k tématu: uvítací plakát v italštině, papírové prostírání pro děti, pexeso se značkou Vitana, papírové kuchařské čepice a podobně. Součástí balení byly i výslužky pro hosty.

"Byla to výborná sonda do českých domácností," tvrdí Farkaš. Přípravou party strávily hostitelky podle jeho citace následného průzkumu kolem šesti hodin, utratily za ni samy v průměru kolem 700 korun, na každé se sešlo kolem osmi až třinácti dospělých plus děti a až 92 procent veškerých reakcí, které na akci následovaly, bylo podle jeho slov pozitivních. "Podle našich výsledků zajistí tisícovka takových party oslovení až 13 tisíc lidí v nulté generaci, tedy hostitelé a jejich hosté. Další lidé v první generaci pak uslyší o projektu I o značce od přímých účastníků a ve druhé generaci pak další od těch, kteří to slyšeli od těch prvních. Tisíc party tak zasáhne přibližně půl milionu lidí," tvrdí Farkaš.

Agentura chce s konceptem proniknout i do dalších zemí střední Evropy. "Dobře se to hodí pro propagaci rychloobrátkového zboží, ale vymýšlíme teď možné řešení I pro jednoho mobilního operátora, který chce takto propagovat novou službu."

Spontánnost rozhoduje

Určitým otazníkem tohoto způsobu reklamy je fakt, že opět o něco víc vstupuje do soukromé lidské sféry a snaží se z přátelských vztahů vybudovat propagační a informační kanál. Což hodně připomíná cílenou manipulaci. Farkaš koncept hájí: "Pořád jde o autentický zážitek, který není násilný. Nejsou tam žádní promotéři, ten koncept stojí na tom, že nabízíme téma, proč se sejít, poskytneme propriety, ale tam končíme. Vlastní organizaci party si už dělají hostitelky samy."

Jak ale upozorňují někteří marketingoví odborníci, důvěra lidí v doporučení přátel hodně stojí na tom, že tato doporučení jsou vnímána jako spontánní a nezávislá. O potřebě spontánnosti a nezávislosti se proto hodně mluví také v souvislosti s komunitními sítěmi na internetu, jimiž se povědomost o podobných projektech šíří. "V momentě, kdy se tyto vlastnosti ztratí a sítě se stanou předmětem cíleného působení, efektivnost média nevyhnutelně klesá," upozornil v LN před časem Ladislav Köppl, ředitel výzkumné agentury Opinion Window Research International.

"Naše zkušenost říká, že pokud se k dané marketingové disciplíně přistupuje správně, tedy upřímně, a s lidmi se nemanipuluje, ale jde opravdu o vtahování zákazníka do dialogu se značkou, pak naopak opakovaný kontakt buduje se značkou bližší vztah a ústí v získání nových ambasadorů značky," dodává Farkaš.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.