Lidovky.cz

Novináři ze světa čekají na Hradě. Česká média položit dotaz nemohou

USA

  11:46
PRAHA - Prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyvedený sochařem Janem Štursou v bílém kameni shlíží v Rothmayerově sále Pražského hradu na novinářské hemžení. Právě sem umístila prezidentská kancelář tiskové středisko dnešního rusko-amerického summitu.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv na Pražském hradě. foto: Reuters

Fotografové a kameramani z něj vyrážejí na "pooly" snímat příjezd prezidentů USA a Ruska Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva, kteří v pravé poledne ve Španělském sále podepíšou novou smlouvu o omezení počtu jaderných zbraní. Píšící novináři a televizní reportéři posedávají po červených pohovkách či u 12 stolů pokrytých bílými ubrusy buší do laptopů.

Informace si musí získat sami, za občerstvení zaplatit.

Více čtěte

"Co mám povídat?," ptá se Barnaby Phillips svého kameramana. "Nevím, něco si vymysli," odpovídá technik, za pár minut čeká Phillipse živý vstup na zpravodajské stanici Al-Džazíra a kromě prostého faktu, že prezident Obama už v Praze přistál není známo nic dalšího.

"Nestěžujeme si. Schůzka a vše okolo byla asi organizována dost na poslední chvíli, ale máme všechno, co potřebujeme," říká o chvíli později Phillips. Do Prahy přiletěl štáb mezinárodní verze známé katarské televize z Řecka, kde má kancelář.

Ľubica Pilzová dorazila z Bratislavy. Zpravodajka televize Markíza byla už na několika velkých mezinárodních akcích. "Překvapil mne ten malý prostor pro tak velký počet akreditovaných novinářů," poznamenala. V Rothmayerově sále, který je prodloužením Plečnikova schodiště, se skutečně nedostává míst.

Akreditováno je 1100 novinářů
Podle mluvčího prezidenta Radima Ochvata je na významnou událost akreditováno téměř 1100 novinářů, z toho na Pražský hrad 650. Podpis smlouvy uvidí okolo 300 novinářů z celého světa. "Počet žádostí o akreditaci možnosti Španělského sálu mnohonásobně předčil. Vyřídit kladně všechny žádosti o akreditace nemohlo být v daných podmínkách bohužel reálné," upozornil mluvčí.

V tiskovém středisku nejsou k dispozici informace, které mnozí čekají, například program schůzky či přesné pokyny, kdy a kam se vydat. Pracovníci tiskového oddělení trvale přítomni nejsou, na dotazy odpovídají číšníci v bufetu, kde je možné si koupit koblihy či kávu. Informace tak mnozí získávají především z velkoplošné televize v rohu místnosti, kde je puštěn český zpravodajský kanál.

Politický komentátor ruské státní televize Anton Vernickij velké problémy v organizaci nevidí. "Děsili nás bezpečnostními opatřeními, že bude zavřené div ne celé Staré Město. Ale jinde to bývá horší," poznamenal. Důležité podle něj například je, že internet zatím pracuje bez potíží.

V poledne oba prezidenti podepíšou před kamerami smlouvu o omezení počtu jaderných zbraní a pak se očekává společná tisková konference. Podle dostupných informací budou moci položit dvě otázky ruští novináři a dvě jejich kolegové z USA. "Možná to budu já, svůj dotaz už jsem odeslal kremelské tiskové službě," poznamenal Vernickij.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.