Lidovky.cz

ČT pronásleduje podivný tendr. Stížnost posoudí antimonopolní úřad

Média

  21:07
PRAHA - Česká televize zaplatí za dobré rady zhruba sedmnáct milionů korun. Jenže nejprve by potřebovala poradit, jak správně na takové služby vypisovat výběrové řízení. Hledání poradců doprovází v ČT už několik problémů a podezření.

Výběrové řízení napadla před dvěma týdny u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poradenská společnost Ernst & Young, která skončila v tendru druhá. Nelíbilo se jí, jakým způsobem ČT vybírala vítěze.

"Zadání bylo nastaveno tak, že cena zakázky měla mít při hodnocení poloviční váhu, dalším kritériem měla být kvalita služby. Ve skutečnosti ale rozhodovala pouze nabízená cena," říká Petr Knap, který byl zodpovědný za nabídku firmy.

Hodnotící komise totiž rozhodla, že kvalita nabídek všech čtyř firem, které se do tendru přihlásily, je stejně vysoká. A konečnou váhu tak pro hodnotitele mělo to, která společnost dá nejnižší cenu.

"Pokud bychom dopředu věděli, že se bude de facto rozhodovat podle ceny, pochopitelně bychom tomu přizpůsobili naši nabídku. Nekladli bychom takový důraz na složení týmu, zkušenosti ze zahraničí nebo zajištění specifických znalostí z oblasti médií, které zvyšují kvalitu, ale i cenu - naopak bychom se primárně snažili stlačit nabízenou cenu dolů," dodává Knap.

Tendr je zatím pozastaven
Společnost podávala námitku proti tendru nejdřív samotné televizi, tam ale neuspěla. Proto se pak obrátila na ÚOHS. "Typicky výběrová řízení nenapadáme a nerozporujeme. Nevím o tom, že bychom takový případ v posledních letech řešili," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young.

Tendr za miliony

- Výběrové řízení České televize na poradenské služby bylo vypsáno na 23 milionů korun.

- Přihlášené firmy skončily v následujícím pořadí: Deloitte, Ernst & Young, Arthur D. Little, PricewaterhouseCoopers.

- Vítězná společnost Deloitte nabídla, že služby provede za maximální cenu zhruba sedmnácti milionů korun. Nabídka druhé Ernst & Young byla zhruba o milion korun vyšší. 

- Dokud se k námitce proti tendru nevyjádří antimonopolní úřad, nemůže ČT uzavřít s vítěznou společností smlouvu.

Televize zatím kontrolorům žádné materiály k tendru neposkytla, čeká, zda se úřad bude námitkou zabývat. "Myslím si, že v průběhu výběrového řízení nebyl žádný problém," tvrdí obchodní ředitel ČT Robert Kvapil.

Dokud se ÚOHS nevyjádří, nemůže televize ani uzavřít smlouvu s vítěznou společností Deloitte. Úřad by měl reagovat nejpozději do šedesáti dnů. "Nyní ve věci probíhá správní řízení. Více nelze v tuto chvíli sdělit," napsal LN mluvčí Kristián Chalupa.

Podezření ze střetu zájmů
Tendr na poradenské služby ovšem už v minulých měsících rozpoutal také hádky v Radě ČT a pro část radních byl záminkou k odvolání dozorčí komise - poradního orgánu, který kontroluje hospodaření televize. Například předseda rady Jiří Baumruk nebo radní Helena Fibingerová obvinili komisi, že chtěla výběrové řízení zmanipulovat. Jako důvod takového nařčení uváděli především to, že předseda komise Ladislav Langr pracoval před několika lety ve společnosti Ernst & Young a nyní se na vypsaný tendr v ČT ptal.

"Pouze jsme se ptali, v čem má být přínos služeb externí firmy a proč takovou práci nezajistí management ČT," obhajoval kroky komise Langr.

Podezření ze střetu zájmů ale zůstalo i po odvolání komise. Novým manažerem ČT se totiž stal Radek Žádník, který je bývalým externím spolupracovníkem vítězné společnosti Deloitte. Také on ale popírá, že by tendr jakkoliv ovlivňoval.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.