Lidovky.cz

Írán se přiznal. Vede kybernetickou válku proti nepřátelům

Média

  14:39
TEHERÁN - Hackeři pracující pro oporu íránského režimu, revoluční gardy, zahájili útoky na internetové stránky odpůrců Íránu.
Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum.

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. foto: Shutterstock

Napsal to íránský státní list IRAN. Podle agentury AP je to první doznání Íránu o jeho účasti v kybernetické válce, do níž se údajně na straně režimu zapojili odborníci z vysokých škol či náboženští představitelé.

Írán v lednu oznámil, že zřídil zvláštní policejní jednotku pro boj s kybernetickým zločinem. Internet je od prezidentských voleb v roce 2009 hlavním komunikačním prostředkem íránské opozice, která volební výsledek zpochybňuje.

Dnešní zpráva, která nespecifikovala ty, proti komu budou počítačové útoky vedeny, může podle AP souviset s nedávným incidentem týkajícím se íránského jaderného programu. Řízení íránských klíčových provozů loni napadl počítačový virus Stuxnet. Podle odborníků kvůli němu Írán musel zpomalit obohacování uranu, i když Teherán to popřel. Vzhledem k propracovanosti viru se soudilo, že za ním stojí některý stát spíše než soukromé osoby.

Generál Alí Fazlí, který velí jednotkám islámských dobrovolníků (basídžů), v rozhovoru pro íránský deník řekl, že ve skupině zapojené do kybernetické války jsou univerzitní profesoři, studenti a duchovní. "Naše kybernetická armáda útočí na internetové stránky nepřátel, protože oni útočí na nás," řekl.

Basídžové podléhají revolučním gardám, jež v roce 1979 pomohly duchovenstvu zmocnit se vlády na Íránem. Jejich velitel Mohammad Alí Džafarí v únoru řekl, že gardy práci "kybernetické armády" podporují. Z obranných, politických, bezpečnostních i kulturních důvodů takovou služby prý potřebují všechny země.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.