Lidovky.cz

V USA se uchazečů o práci ptají na hesla k Facebooku

USA

  7:00
NEW YORK - Uchazeči o práci ve Spojených státech se začínají setkávat při pohovorech s netradiční žádostí - o přístup k jejich soukromým profilům na sociální síti Facebook. Právníci, kteří se touto problematikou zabývají, v tom ale nevidí nic nelegálního, napsal na svém webu britský list The Telegraph. Facebook se ale na problematiku dívá v jiném úhlu a vyzývá zaměstnavatele, aby se na hesla neptali.
Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) foto: Reuters

"Tento postup narušuje soukromí a bezpečnost jak uživatele, tak jeho přátel," napsal dnes v prohlášení Erin Eganová, který má ve Facebooku na starosti problematiku soukromí. Zaměstnavatele podle ní navíc jejich snaha získat hesla vystavuje možným právním problémům, protože sdílení či vyžadování hesel není v souladu s podmínkami služby.

ČTĚTE TAKÉ:

S žádostí o přístup k facebookovému účtu se mimo jiné setkal newyorský statistik Justin Basset. Právě dokončil pohovor, když se ho personalista zeptal na přihlašovací údaje. Na jeho profilu na Facebooku totiž nenašel volně přístupný osobní profil, který si chtěl prověřit. Basset kvůli tomuto požadavku stáhl svou žádost o zaměstnání, protože nechtěl pracovat pro firmu, která takovýmto způsobem narušuje soukromí zaměstnanců.

S obdobným případem se setkal i Lee Williams, který pracuje pro jistou maloobchodní internetovou společnost. Ředitel firmy Williamse požádal o heslo k Facebooku, protože rovněž nenašel zcela přístupný jeho osobní profil. Šéf se totiž domníval, že tam "něco" ukrývá. Williams údaje i přes naléhání odmítl předat, žádné následky ho ale nečekaly.

Přijde trend z USA i do Evropy?

Očekává se, že tento trend by z USA mohl přijít i do Evropy. Sarah Vealeová, která u britské konfederace odborových svazů TUC vede oddělení pro otázky rovnosti a zaměstnaneckých práv, varuje, že tyto praktiky se zcela jistě budou ve větší míře dít i v Británii.

"Jakmile se s něčím takovým začne v USA, je pravděpodobné, že to dorazí i sem - zvláště na poli obchodování s Amerikou, která má své pobočky v Británii. Pokud personalisté v USA přijmou za vlastní ptát se možných budoucích zaměstnanců na jejich facebookové účty, začnou to dělat také tady," řekl Vealeová.

Vealeová se domnívá, že takovéto žádosti jsou nebezpečné a nadbytečné.

"Jakmile se jednou začnete ptát lidí, aby o sobě odhalili všechno, co nesouvisí s jejich způsobilostí pro danou práci, dostáváte se na tenký led," vysvětlila. Americkou novinku přirovnala ke sledování lidí v hospodě předtím, než je přijmete do zaměstnaneckého poměru.

"Je to pro šéfy také hodně pohodlný způsob, jako o někom získat ucelený obrázek. Rovněž to ukazuje, že jejich přijímací proces je nedostatečný," dodala Vealeová.

Kvůli komentářům přišli o místo

S rozvojem sociálních síti roste počet případů z celého světa, kdy lidé kvůli nelichotivým komentářům o své práci či nadřízených na Facebooku či Twitteru přišli o zaměstnání.

Před dvěma měsíci se John Flexman začal soudit se svým bývalým zaměstnavatelem, britskou těžařskou společností BG Group. Viní ji z toho, že ho přinutila odejít jen kvůli tomu, že zveřejnil na síti LinkedIn svůj životopis.

Flexman je považován za vůbec prvního člověka v Británii, který se soudí za výpověď dohodou, k níž byl přinucen po sporu se šéfem kvůli účtu na profesní síti. Za způsobenou újmu se dožaduje několika set tisíc liber (několik milionů korun) odškodného. Verdikt se očekává ke konci letošního roku.

Paula Whelanová z britské právní společnosti Shakespeares za žádostmi o přístupové údaje k Facebooku během pohovorů nevidí nic, proč by tak zaměstnavatelé nemohli činit. Upozorňuje, že uchazeči mají vždy právo odmítnout. "Potenciální zaměstnanci mají rozhodné právo říci ne, protože je to žádost o zpřístupnění osobních informací, které nemají nic společného s jejich schopnostmi pro dané místo," řekla.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Whelanové bude v případných soudních přích velmi obtížné dokázat, že neúspěšný uchazeč nedostal práci kvůli tomu, že odmítl předat přihlašovací údaje.

Ed Goodwyn z právnické firmy Pinsent Masons upozornil na zcela odlišnou situaci, která by mohla v souvislosti s přístupovými údaji k sociálním sítím nastat, pokud by se šéf zeptal na heslo již stávajících zaměstnanců nebo by po pohovorech dál bez svolení přistupoval k účtům přijatých pracovníků.

To by podle něj bylo narušením důvěry mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. V této souvislosti vyzval vedení společností, aby stanovilo pravidla k otázkám sociálních médií.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.