Lidovky.cz

Rozhovory před smrtí lákají Číňany k televizím

Média

  7:00
PEKING - Každý týden v čínské provincii Che-nan zapnou miliony lidí televizi, aby se podívaly na nezvyklou talk-show nazvanou Rozhovory před popravou. Reportérka Ting Jü v nich zpovídá vrahy odsouzené k trestu smrti.

Poprava injekcí (ilustrační fotografie). foto: Archiv

Informaci přinesl zpravodajský server BBC. Každé pondělí ráno Ting Jü a její tým probírají zprávy od soudu, aby našli případy pro její pořad. Musejí jednat rychle, protože odsouzení mohou být popraveni sedm dní poté, co padl rozsudek. Na západní poměry to může vypadat jako zneužívání, ale s tím Ting nesouhlasí.

Vězni mají o rozhovory zájem
"Některým divákům to může připadat kruté žádat zločince o rozhovor, když mají být popraveni. Ale oni naopak chtějí být slyšet," tvrdí. "Někteří zločinci, které jsem zpovídala, mi řekli: 'Jsem opravdu hrozně rád. Při téhle příležitosti jsem vyslovil spoustu věcí, které jsem měl na srdci. Ve vězení nebyl nikdy člověk, s nímž bych chtěl mluvit o minulých událostech.'"

Rozhovory před popravou poprvé vysílal 18. listopadu 2006 právní kanál v Che-nanu, jedna z 3000 státem vlastněných televizních stanic v Číně. A Ting od té doby zpovídá jednoho vězně týdně. Cílem podle tvůrců pořadu je najít případy, které poslouží jako varování pro ostatní. Slogan završující každý díl vyzývá lidskou podstatu k probuzení a "vnímání hodnoty života".

Rozhovory před popravou se ovšem týkají výhradně násilných vražd. Nikdy nezpovídají politické vězně nebo případy odsouzených vyvolávající pochybnosti a tým musí před každým natáčením dostat souhlas vrchního soudu v provincii Che-nan. "Bez jejich svolení by náš pořad okamžitě skončil," řekla Ting.

TREST SMRTI V ČÍNĚ

V Číně je možné udělit trest smrti za 55 různých trestných činů od vraždy, zrady či ozbrojeného povstání až po podplácení a pašování. Třináct dalších trestných činů včetně pašování starožitností a kreditních podvodů bylo z tohoto seznamu vyškrtnuto teprve nedávno.

Vysílá se každý sobotní večer a program se pravidelně zařazuje mezi deset nejsledovanějších s téměř 40 miliony diváků ze 100 milionů obyvatel provincie Che-nan. Po více než 200 rozhovorech se z Ting stala hvězda známá mnohým jako "kráska mezi zvířaty".

Pokud se lidé neřídí výzvou, kterou program zprostředkovává, pak je podle ní správné, že čelí následkům. "Je mi jich líto a soucítím s nimi, ale nemají moje sympatie. Musejí zaplatit tvrdou cenu za to, co špatného udělali. Zaslouží si to." Mnoho z případů představených v programu bylo motivováno penězi. A z nich pro Ting Jü vyčnívá zvlášť jeden. Pachateli byli chlapec a jeho dívka, mladí vysokoškoláci. Pár plánoval okrást dívčiny prarodiče, ale věci se zvrtly a sedmadvacetiletý mladík oba zabil. "Byli hrozně mladí. Neměli šanci poznat tenhle svět nebo si užívat života, kariéru, práci a lásku rodiny. Ale udělali špatnou volbu a cenou za ni byly jejich životy," řekla.

Homosexuál zvedl sledovanost
Po takové spoustě natočených dílů ji už ale prý máloco překvapí. "Už jsem zpovídala zločince, kteří byli ještě mladší než ti dva, některým bylo jen 18 let. To je minimální věk, kdy může člověk v Číně dostat trest smrti," dodala.

Jedním z velkých tabu v Číně zůstává homosexualita, a když v roce 2008 pořad odvysílal případ homosexuála, který zavraždil svou matku, sledovanost prudce stoupla. Bylo to prý poprvé, co se Ting Jü setkala s otevřeně homosexuálním mužem.

"Nikdy jsem se s gayem nesetkala, a tak jsem jednoduše nemohla přijmout některé jeho praktiky, slova a skutky. Ačkoli to byl muž, zeptal se mě velmi žensky znějícím hlasem: 'Je vám trapné se mnou mluvit?' A měl pravdu, cítila jsem se velmi trapně," vzpomíná. Společně s týmem udělala tři další epizody sledující jeho případ a sledovali ho až do dne, kdy byl v listopadu 2008 popraven.

Před popravou byl předváděn v ulicích na korbě otevřeného nákladního vozu cestou na popraviště s cedulí na krku popisující jeho trestný čin. Tato praktika je sice v současné Číně nelegální, ale zákon není vždy dodržován.

Změna v Číně možná
I v Číně se ale přece jen některé věci pomalu mění. Ting před časem sledovala případ mladé matky, která zavraždila svého muže poté, co roky trpěla jeho týráním. Původně byla odsouzena k trestu smrti za vraždu. Ale od roku 2007 každý trest smrti musí ještě schválit nejvyšší soud, a ten v tomto případě přihlédl k polehčujícím okolnostem. Vracel proto případ k nižší soudní instanci tak dlouho, dokud ta trest smrti nezrušila. Pokud se mladá žena bude nadále chovat dobře, po dvou letech by se mohla ocitnout na svobodě.

A někteří liberálnější soudci už v Číně dokonce mluví o tom, zda by nebylo lepší trest smrti zrušit. Patří mezi ně i soudce s rodovým jménem Pchan.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Po soudním procesu může život skončit pouhým mrknutím oka. Řekl bych, že to je také velmi kruté," prohlásil. "Znamená to, že se zlých skutků zbavujeme zlým skutkem. Měli bychom zrušit trest smrti? Vzhledem k tomu, že trest smrti pro zločince je sám o sobě násilným činem, měli bychom se ho vzdát. Ale nemyslím si, že by na to tahle země už byla připravená," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.