Lidovky.cz

Na návštěvě u nejmocnější ženy světa - hodina u Angely Merkelové

Média

  15:06
PRAHA - Angela Merkelová poskytla Lidovým novinám rozhovor, který vyjde v sobotním vydání našeho listu. Byla to výjimečná příležitost spatřit, jak vypadá německé kancléřství a hlavně pracovna nejmocnější ženy světa.

Ředitel Lidových novin Dalibor Balšínek předává Angele Merkelové kytici. Ta si ji v zápětí odnese do vázy. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Je to zvláštní pocit, čekat před moderní budovou na břehu Sprévy na schůzku se spolkovou kancléřkou, stejně jako člověk čeká před jakýmkoli jiným úřadem na předem domluvenou schůzku s běžným úředníkem.

Docela věcně a nevzrušeně jednají i policisté u vchodu do kancléřství. "Ano, jistě. Běžte dál podél šipek“ posílají nás ke kontrole u rentgenových rámů. Jdeme. Nikdo nás nedoprovází, ani nehlídá.

Přejdeme nádvoří kancléřství (Berlíňané mu kdoví proč říkají spolková pračka) a vstupujeme na jednoduchou recepci v přízemí budovy. Za pultem stojí muž a žena.

Nikde okolo není patrný shon nebo spěch, hektická atmosféra okázale dokládající důležitost, místa i lidí. Přitom tu má ve více než 350 kancelářích pracovat kolem pěti set lidí.

Kancléřství se občas říká Kohloseum - podle Helmuta Kohla, který stál u jeho projektu.

Poklidná recepce kancléřství.

"Posaďte se“, nabádá nás recepční. Zbývá několik minut času. Pak přesně v půl (a je těžké odpustit si stereotypní poznámku o německé dochvilnosti) pro nás přichází tiskový tajemník kancléřky. Výtahem stoupáme do nejvyššího osmého patra kancléřství, jehož projekt pochází ještě z doby Helmuta Kohla, i když byl dokončen až v roce 2000. Tady se nachází pracovna spolkového kancléře i jeho oficiální rezidence, jakkoli Angela Merkelová žije ve svém původním bytě ve východní části Berlína.

Vstupujeme do sekretariátu. Ve skutečnosti docela jednoduché místnosti vyzdobené květinami, v níž pracují dvě asistentky. Jednu stěnu pokrývají obyčejné papírové šanony.
Přichází kancléřka.

ČTĚTE TAKÉ:

Také její kancelář vyzařuje jednoduchost; možná je ještě výstižnějším slovem civilnost nebo přiměřenost. Žádní číšníci, zástupy asistentů a poradců. Květiny, které jsme kancléřce přinesli, si sama odnese do vázy. Člověk samozřejmě ví, s kým hovoří, toho pocitu a vědomí se nezbaví ani na okamžik, ale nic okolo a už vůbec ne chování samotné kancléřky, nenaznačuje význam a důležitost její funkce.

Oknem s pancéřovým osmicentimetrovým sklem vidíme nedaleké budovy říšského sněmu (ano, tu slavnou skleněnou kupoli) a dál stejně proslulou televizní věž na Alexanderplatzu.Kancléřka je přátelská – samozřejmě, dojde na česká slova, která si pamatuje ze svých vědeckých pobytů v Praze, jinak to ani nemůže být, společenský úzus, neformální zahájení rozhovoru.Takže: Dobrý den, U Dvou koček, řízek s bramborovým salátem.

Merkelové telefon? Moderní v 90. letech

Další rozhovor přeruší jen telefonát s manželem – očividně soukromý mobilní telefon kancléřky byl moderní možná v polovině devadesátých let a člověka, když se zamyslí, kdo všechno se vystřídal v křesle českého premiéra, napadne, jakého člověka dokázal vyzvednout německý politický systém na nejvyšší místo.

Po hodině se loučíme. Rozhovor o jaderné energetice, vzpomínkách na Prahu, euru i Evropské unii končí. Byla to výjimečná příležitost, protože kancléřka neposkytuje obvykle rozhovory ani německým sdělovacím prostředkům. Dnes učinila výjimku, jistě i na osobní přímluvu profesora Rudolfa Zahradníka, který vedl v osmdesátých letech v pražském Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie vědeckou skupinu, v níž Angela Merkelová a její druhý manžel dnes uznávaný profesor chemie Joachim Sauer, pracovali. Celý rozhovor si můžete přečíst v sobotních Lidových novinách.

LN - Pouták na rozhovor s Merkelovou
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.