Lidovky.cz

Karel Gott: V šedesátých na vrcholu

Média

  11:45
První letošní speciál Lidových novin z edice 101 pod názvem Sladká šedesátá je věnován mytickému desetiletí – šedesátým létům dvacátého století. Přinášíme lexikon osobností z šedesátých let. Nejkrásnější herečky, legendární filmy i nepřekonatelnou hudbu.

101: Sladká šedesátá… foto: Lidové noviny

Kdyby neexistoval, bylo by třeba si ho vymyslet - třeba jako Járu Cimrmana. Oba jsou světové fenomény tuzemské kultury, jenom Karel Gott je skutečný.

Nahlédněte do magazínu

Zlatý hlas z Prahy se narodil 14. července 1939 v Plzni, ale jeho hvězda se zrodila až s nástupem šesté dekády; to když mu nevyšla snaha stát se malířem a profesi elektromontéra zaměnil za zpěv. Nejdřív však musela pominout padesátá léta a éru swingu nahradit rokenrol. Začátky nebyly lehké, pěvecký projev studenta pražské státní konzervatoře budil spíše rozpaky než nadšení. Toho však nedbala skladatelská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, kteří mladého zpěváka angažovali do svého autorského divadla Semafor. Už napřesrok mu napsali hit roku Oči sněhem zaváté, který otevřel uši tolika posluchačům, že to Karlu Gottovi vyneslo prvního Zlatého slavíka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V roce 1965 vděčný interpret Semafor opustil a společně s bratry Štaidlovými založil divadlo Apollo, kde jeho hvězda zářila až do roku 1967, kdy mu pokynulo Las Vegas. Do pouštního města hazardu a zábavy odjížděl jako držitel zlaté Bratislavské lyry za skladbu Mám rozprávkový dom. Sedm měsíců každodenního vystupování v Las Vegas mu poskytlo životní školu a vyneslo přezdívku Sinatra Východu. Na druhou stranu ho to v tomto roce připravilo o Zlatého slavíka, kterého získal jeho věčný rival Waldemar Matuška; jedinkrát za dlouhých devatenáct let Gottovi nadvlády! Šedesátá léta zkrátka budoucímu mistrovi přála - své nejlepší období totiž prožívali i jeho dvorní skladatelé, kteří sypali z rukávu jeden hit za druhým: Trezor, C'est la vie, Kdyby sis oči vyplakala, Bum, bum, bum, Lady Carneval, Hej, páni konšelé... Není divu, že to byl právě Die Goldene Stimme aus Prag, kdo v roce 1968 reprezentoval Rakousko ve Velké ceně Eurovize s písní Uda Jürgense nazvanou Tausend Fenster; česky z ní byl hit coby Vítám vítr v údolí.

Nebylo tak sporu o tom, kde byl největší československou hvězdou sladkých šedesátých - tehdy se však navíc ještě vedla sláva za ruku s nespornou kvalitou. I další roky měly pro Posla dobrých zpráv připraveny velké domácí a především mezinárodní úspěchy, ať již v duetu s Darinkou Rolincovou zvonily štěstím nebo bzučely jak Včelka Mája, ale jen výjimečně dosahovaly spontánnosti a originality jeho nesmrtelných písní z let šedesátých, které dnes bez nadsázky patří k národnímu kulturnímu dědictví.

Více o hudbě šedesátých let – rokenrolu, bigbítu i jazzu se dočtete v publikaci Sladká šedesátá.

Nesehnali jste speciál Lidových novin ve své trafice?

Objednejte si Sladká šedesátá do své schránky. Pošlete SMS ve tvaru LN SSLB jmeno prijmeni ulice cislo město psc (vzor: LN SSLB jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a my vám jej doručíme.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 75 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po-pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Všechny speciály 101 Lidových novin zakoupíte také v Servis centru - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.