Lidovky.cz

Sladká šedesátá: Jazzová královna Eva Pilarová

Média

  7:00
Speciál Lidových novin z edice 101 pod názvem Sladká šedesátá je věnován mytickému desetiletí – šedesátým létům dvacátého století. Zazářila v něm i jazzová královna Eva Pilarová.

Eva Pilarová na snímku Ladislava Sitenského

Mohla z ní být operní zpěvačka; rok studovala klasickou hudbu na JAMU v rodném Brně, kde přišla na svět 9. srpna 1939. Za všechno mohl jazz – zpívala ho tak, že pro ní spisovatel Josef Škvorecký vymyslel přezdívku Fitz Pilarka, čímž bylo jasné, že i my máme svojí Ellu Fitzgeraldovou. A taky pražské divadlo Semafor, které ji v roce 1960 nalákalo na tehdy tolik populární písničky dvou Jiřích – Šlitra a Suchého. Zpívala jejich skladby Nejkrásnější krajina, Co ve městě se povídá, Dotýkat se hvězd či Ach, ta láska nebeská, ke kterým přidala hity jako Oliver Twist či Tam za vodou v rákosí – není divu, že se už v roce 1964 stala poprvé Zlatou slavicí; a pak ještě dvakrát – v letech 1967 a 1971.

Nahlédněte do magazínu Sladká šedesátá

Měla štěstí na skvělé skladatele, kteří pro ni psali melodie, z nichž svým nezaměnitelným sopránem o rozsahu tří oktáv dělala dodnes nezapomenuté hity. A zněly i v zahraničí – ze Světového festivalu mládeže v Helsinkách si v roce 1962 přivezla Zlatou medaili v oboru jazzového zpěvu, o pět let později k němu přidala Zlatý klíč Intervize a Grand Prix de Disque ze Sopot.

101: Sladká šedesátá…

Jindy si zas ze světa brala písně – Don't Be Cruel od Elvise Presleyho se v jejím podání změnilo v Co je to láska, svědčil ji i šanson od Jacquese Brela s českým textem Když mě opustíš, s úspěchem zpívala také Amerika je Amerika z muzikálu West Side Story od Leonarda Bernsteina. Někoho takhle slavného nemohla logicky minout herecká kariéra. I když nikdy nehrála hlavní role, její výkon v hudebním velkofilmu Kdyby tisíc klarinetů je nezapomenutelný. Stejně jako role zpěvačky Clary Reginy v detektivním snímku Zločin v šantánu – scénář napsal přímo pro Evu Pilarovou její obdivovatel Josef Škvorecký; film měl premiéru v roce 1968.

V následujícím roce zůstal tento milovník jazzu v zahraničí, kam posléze odešli umělčin první muž Milan Pilar i druhý manžel Jaromír Mayer. Pěvecké ikoně 60. let se v důsledku těchto emigrací nevyhnul v následujícím desetiletí zákaz výjezdů do zahraničí a omezení koncertní činnosti. Na mimořádnou popularitu zlatých šedesátých už se jí nikdy nepodařilo plně navázat, normalizace přála jiným hvězdám, dnešní doba odlišným žánrům, než je swing a jazz. Přesto tahle první dáma české populární hudby dodnes patří k fenomenálním zpěvačkám a mimořádným umělkyním.
Honza Dědek

Rozhovor s Evou Pilarovou o životním přátelství s Josefem Škvoreckým, jazzu i manželích, kteří emigrovali na Západ, najdete ve speciálu Lidových novin Sladká šedesátá.

Nesehnali jste speciál Lidových novin ve své trafice?

Objednejte si Sladká šedesátá do své schránky. Pošlete SMS ve tvaru LN SSLB jmeno prijmeni ulice cislo město psc (vzor: LN SSLB jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a my vám jej doručíme.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 75 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po-pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Všechny speciály 101 Lidových novin zakoupíte také v Servis centru - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.