Lidovky.cz

Film Nevinnost muslimů vyvolal v arabských zemích protesty

Média

  18:53
RIJÁD - Saúdská Arábie v úterý zablokovala přístup k serveru YouTube, na němž jsou odkazy vedoucí ke kontroverznímu filmu znevažujícímu muslimského proroka Mohameda. Videoslužba patřící internetovému vyhledávači Google následně znemožnila přístup k odkazům pro uživatele internetu v tomto blízkovýchodním království.

Z filmu Nevinnost muslimů foto: youtube.com

Protesty proti kontroverznímu snímku natočenému v USA pokračovaly v Pákistánu i v dalších asijských zemích. Na řadě míst měly pokojný průběh a násilné střety ani oběti zatím nejsou hlášeny.

ČTĚTE TAKÉ:

Zablokování přístupu ke všem serverům šířícím video už nařídily Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Jemen. Bangladéš, Pákistán a Afghánistán zablokovaly přístup na YouTube. Google předtím už preventivně totéž udělal pro uživatele internetu v Libyi a v Egyptě. V Saúdské Arábii podle agentury AP zablokování internetových serverů nařídil sám král Abdalláh.

Protesty v Egyptě a Libyi

Protesty proti kontroverznímu snímku Nevinnost muslimů propukly před týdnem v Egyptě a v Libyi, kde při útoku na americký konzulát zemřeli čtyři američtí diplomaté. Následně se vlna nepokojů přelila do zbytku islámského světa.

Spojené státy kvůli protestům dočasně uzavřely svůj konzulát ve třetím největším indonéském městě Medanu na východním pobřeží Sumatry. Před budovou se dnes k poklidnému protestu sešlo asi 300 členů panislámského hnutí Hizbut Tahrir. Samostatnou demonstraci zde uspořádalo i asi 50 studentů. Obě skupiny žádaly potrestání tvůrců filmu.

Asi 300 muslimů demonstrovalo v srílanském hlavním městě Kolombu. Demonstrující plivali na standardy USA a Izraele a domáhali se toho, aby režisér a producent snímku byli pověšeni.

Několik set právníků demonstrujících proti videu v pákistánském hlavním městě Islámábádu proniklo na pozemek, kde má sídlo americká ambasáda i jiné zahraniční diplomatické mise. Pak je zastavila policie. Demonstranti vykřikovali protiamerická hesla, spálili americkou vlajku a dovolávali se toho, aby byl velvyslanec USA vypovězen ze země. Pak se rozešli.

Pákistánská vláda podle zdrojů agentury AFP rozhodla učinit pátek státním svátkem, aby "vyjádřila svou lásku prorokovi". Poklidně skončil i protest stovek univerzitních studentů ve východoafghánském městě Džalálábádu, na kterém spálili podobiznu amerického prezidenta Baracka Obamy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Po protestech proti snímku z minulého týdne zůstává uzavřena německá ambasáda v africkém Súdánu a Berlín posílil bezpečnost na zastupitelských úřadech v dalších zemích. Německé ministerstvo zahraničí kvůli obavám z demonstrací také doporučilo svým občanům nacházejícím se v arabských zemích, aby se v pátek během tradičních muslimských modliteb i po jejich skončení vyhnuli veřejným místům. Doporučení se týká především zemí severozápadní Afriky a Egypta.

Bezpečnost na svých velvyslanectvích zvýšila i Francie. K tomuto opatření přistoupila v souvislosti s dnešním zveřejněním karikatur muslimského proroka Mohameda ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo. Obrázky vyvolaly v muslimské světě novou vlnu kritiky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.