Lidovky.cz

LN na univerzitách: Hrají média otevřeně?

Média

  16:11
Další z přednášek na českých univerzitách v rámci 120. výročí založení Lidových novin se v pondělí konala na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Komentátor LN Daniel Kaiser uzpůsobil svůj výklad na katedře společenských věd okolnosti, že posluchači absolvují i předmět mediální studia.

Komentátor LN Daniel Kaiser během debaty na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Tématem debaty byla otázka, jak svobodná je dnes diskuse v českém veřejném prostoru a jak moc se čtenáři a posluchači mohou spolehnout na média, že s nimi hrají otevřeně. Daniel Kaiser si nemyslí, že by omezování svobody slova a tlak na konformitu hrozily ze strany exekutivy nebo parlamentu.

"Rizika vidím jinde: jednak v nástupu českých oligarchů, který zesílil po vypuknutí finanční a ekonomické krize, jednak v názorové uniformitě uvnitř novinářské obce. Ta je dnes silnější než dřív a projevuje se pokrokářstvím u různých společenských témat: sexuální a etnické menšiny, globální oteplování, Evropa a podobně," řekl studentům komentátor LN, který se specializuje na českou a evropskou politiku. 

Autoři Ln přednáší na vysokých školách

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

Podle Daniela Kaisera dnes touto uniformitou trpí i veřejnoprávní kanály ČT a Čro. Obává se, že novinářský stav si tím v ekonomicky těžkých časech sám pod sebou řežou větev, neboť jej podstatná část společnosti bude považovat za zaujatý.

Někteří účastníci diskuse - vesměs starší, nestudenti - tento názor aplikovali na případ Národního parku Šumava. O sporech na Šumavě prý celostátní média referují tendenčně a se zjevnou sympatií k organizátorům blokád a ekoaktivistům.

Do diskuse se vehementně zapojil i bývalý poslanec sněmovny za ODA Čestmír Hofhanzl. Jeho názor, že se svobodou slova to jde s kopce už od poloviny 90. let, kdy se začaly vytvářet sítě vlivných osob, které nedovolí, aby se o nich psalo všechno, patřil k tomu nejradikálnějšímu, co na semináři zaznělo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.