Lidovky.cz

V boji s povodněmi pomáhají i sociální sítě a internet

Média

  7:00
BERLÍN - Internet a webové sociální sítě se staly neocenitelnými pomocníky Němců při boji s nynějšími povodněmi, které nejvážněji zasáhly jih a východ země. Pomocí Facebooku nebo Twitteru lidé organizují dobrovolnickou pomoc, zjišťují, kde mohou přiložit ruku k dílu, a v neposlední řadě sbírají peníze na podporu zasažených míst.

Jižní a východní Německo trápí povodně. foto: ČTK

Řadu příkladů pomoci prostřednictvím Facebooku přinesl server magazínu Der Spiegel. S výzvou o co nejrychlejší asistenci při odvozu rostlin se na veřejnost obrátilo třeba jedno zahradnictví v Drážďanech. "Už jsem na cestě," odpověděl za několik minut jeden z uživatelů. Na jiném místě v saské metropoli zase potřeboval manželský pár důchodců pomoc při vyklízení.

"Kde máme zvonit?" ptali se obratem první dobrovolníci, kteří slibovali, že do 20 minut budou na místě.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobné je to s budováním protipovodňových hrází, které mají zabránit pronikání vody do měst a obcí. "Máme tu 4000 prázdných pytlů na písek. Kam s nimi?" zeptal se jeden z pomocníků na facebookovém účtu založeném k organizování protipovodňové pomoci v Drážďanech.

Do půl hodiny měl odpověď: "Nutně jsou potřeba v Lipské ulici." Gramatika ani zdvořilost v těchto dnech nehrají žádnou roli, v nouzi se počítá hlavně rychlost, poznamenal Spiegel online.

Google mapa Drážďan ukazuje, kde je pomoc nejvíce třeba

Jedna italská restaurace takto nabídla těm, kteří pomáhají s plněním pytlů pískem, dodávku těstovin zdarma, další uživatel poradil, ve kterém obchodě rozdávají lopaty, a jiný upozornil, kde chybí písek. Pod mnoha příspěvky se objevují jen krátké zprávy: "Jsem na cestě" nebo "Za chvíli tam jsem". Ti, kteří chtějí v Drážďanech pomáhat, najdou na mapě Googlu zvýrazněná místa, kde jsou momentálně dobrovolníci nejvíce potřeba.

Podobné iniciativy vznikly i v dalších zaplavených německých městech. Řada z nich prostřednictvím internetu organizuje také sbírky. Ničivé povodně vzbudily na internetu obecně velkou vlnu solidarity s postiženými obyvateli. Mnoho Němců na síti nabízí bezplatné ubytování pro vyplavené, nábytek, oblečení nebo nouzový přístřešek pro domácí zvířata. Velkou část těchto účtů sleduje vždy několik stovek a často několik tisíc uživatelů sociálních sítí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.