Lidovky.cz

Češi se nezajímají o dění za hranicemi, znělo na konferenci LN

Média

  8:47aktualizováno  17:14
PRAHA - V pražském Černínském paláci v pátek skončila česko-polská konference "Co jsme udělali se svobodou?". Konala se pod patronátem Lidových novin a zabývala se zejména ekonomickou reformou i svobodnými médii. Online zápis z konference je k dispozici na serveru Lidovky.cz.

(šéfredaktor Aspen Review), Miloš Doležal (básník, spisovatel a publicista), Piotr Semka (publicista a novinář), moderuje: JIŘÍ PEŇÁS (vedoucí kulturní rubriky v LN) foto: MAFRA: Petr Topič

V pátek byla na programu zajímavá ekonomická i politická témata. Panelová diskuze s názvem "Ekonomická reforma: úspěchy a prohry" představila české i polské ekonomy. Celou diskuzi moderovala novinářka Lenka Zlámalová. Poté byla na programu rozprava o disidentu a svobodných médií. Na konec účastníky čekala diskuze nad tématem "Poláci a Češi 25 let poté: společnost a kultura".

Konference zaplnila sál Černína

Čtvrteční den konference před zcela zaplněným velkým sálem ministerstva zahraničí zahájil Veselin Vačkov, který dnes stojí v čele listu. Připomněl, že mnozí lidé z okruhu LN se podíleli i na založení Česko-polské solidarity, jež položila základ současným skvělým česko-polským vztahům.

„Když si listujete prvními ročníky znovuobnovených Lidových novin, tak vás možná trochu překvapí, kolik místa je v nich věnováno událostem v okolních, tehdy ještě komunistických zemích, s Polskem na prvním místě,“ uvedl Vačkov. „Polsko bylo totiž tehdy pro nás zemí naděje. Naděje, že to, co tehdy probíhalo za našimi severními hranicemi, ony závany svobody, se přenese i k nám.“

Na konferenci se sešla elitní česká i polská společnost. V zastoupení ministra zahraničí Radoslawa Sikorského vystoupila jeho náměstkyně Henryka Moścická-Dendysová, projev pronesl i ministr zahraničí Jan Kohout a panelů se účastnili další dva bývalí šéfové české diplomacie Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Česko-polská konference otevřela téma zhodnocení disentu po roce 1989.

Mezi polskými účastníky byl poradce prezidenta Jan Litynski, poslanec Evropského parlamentu Ryszard Legutko či soudce Státního tribunálu Zbigniew Romaszewski. Z polské strany se podařilo organizátorům na jedno pódium přivést představitele jak dnešní opozice, tak koalice, kteří se spolu v Polsku normálně nebaví. To potvrdil i poradce prezidenta Henryk Wujec: „Kdyby to nebylo tady, tak bychom se asi velice hlasitě pohádali. Ale tady v klidu diskutujeme.“

Za hlavní motto a cíl konference, která pokračuje v pátek, lze označit větu z vystoupení Schwarzenberga: „Polskočeská spolupráce se vyvíjí celkem dobře. Pořád mám ale dojem, že o sobě víme příliš málo... Musíme se lépe znát, abychom si i lépe rozuměli.“

V rámci oslav 120. výročí založení LN

Konferenci "Co jsme udělali se svobodou?" pořádaly Lidové noviny v rámci oslav 120. výročí svého založení (více ZDE). Lidové noviny se česko - polským vztahům věnují dlouhodobě a poskytují tomuto tématu velký prostor.

Mezinárodní česko-polská konference, kterou zaštiťuje ministr zahraničí Jan Kohout, byla zdarma a určena i široké veřejnosti. Konala se od čtvrtka do pátku v Černínském paláci na Loretánském náměstí.

Server Lidovky.cz dění na konferenci sledovat v on-line reportáži.

Program mezinárodní česko - polské konference

Témata konference:

● Polsko-české vztahy: pohled do budoucnosti
● S čím jsme přicházeli... ideje polského a českého disentu a jeho význam pro evropské politické myšlení
● ...a jak to dopadlo: zhodnocení role disentu v politice po roce 1989
● Ekonomická reforma: úspěchy a prohry
● Disent a svobodná média: Lidové noviny, Gazeta Wyborcza a další
● Poláci a Češi 20 let poté: společnost a kultura

Kompletní program ke stažení ZDE.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.