Lidovky.cz

Rusko vyhostilo 'nežádoucího' amerického novináře. Kritizoval Putina

Média

  10:22aktualizováno  13:25
Rusko odmítlo udělit víza americkému novináři, který dlouhodobě psal kriticky o režimu prezidenta Vladimira Putina a naposledy také o prozápadních demonstracích v Kyjevě. Oznámily to v úterý agentury Reuters a AFP. Odhadly, že případ, připomínající doby studené války, může vyhrotit vztahy mezi Washingtonem a Moskvou v předvečer zimní olympiády v Soči.

Americký novinář Davis Satter ve vysílání stanice VOA News. foto: YoutubeReprofoto

Odmítnutí víz ruské ministerstvo zahraničí podle agentury ITAR-TASS vysvětlilo tím, že novinář podle verdiktu moskevského soudu z 29. listopadu porušil přistěhovalecké zákony, což prý sám přiznal, a tak byl potrestán vyhoštěním a pětiletým zákazem vstupu do Ruska.

Satterovo provinění podle agentury Interfax spočívalo v tom, že o dlouhodobější vízum měl žádat "neprodleně" po vjezdu do Ruska 21. listopadu, ale učinil tak až 26. listopadu, čili pět dnů pobýval v zemi "nezákonně".

"Řekli mi, že má přítomnost v Rusku není žádoucí z hlediska bezpečnostních služeb. Žádný jiný důvod nesdělili," postěžoval si AFP bývalý zpravodaj listů Wall Street Journal a Financial Times, autor tří knih o bývalém Sovětském svazu a Rusku David Satter. "Všechny mé věci jsou v Moskvě, kde mám byt. Ale bez povolení ke vstupu do země si je nemohu vyzvednout. Rád bych se vrátil do Moskvy, abych pracoval, ale bez víza to nejde," dodal novinář.

V Rusku od září pracoval jako poradce pro americkou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Šéf stanice Kevin Klose na redakčním webu uvedl, že americké velvyslanectví v Moskvě oficiálně protestovalo u ruského ministerstva zahraničí, marně se však domáhalo vysvětlení.

ČTĚTE TAKÉ:

Sattera podle Kloseho v prosinci Rusové vyrozuměli, že jeho žádost o víza byla schválena, dokonce dostal od ruského ministerstva zahraničí úřední číslo, pod kterým si vízum může vyzvednout. Ale když si pro ně došel na ruské velvyslanectví v Kyjevě, dozvěděl se, že jeho přítomnost v Rusku je považována za "nežádoucí" a žádost o vízum byla zamítnuta.

Ruská diplomacie se podle Reuters k Satterově vyhoštění dosud nevyjádřila.

AFP označila případ za "jedno z prvních vyhoštění novináře z Ruska od konce studené války".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.