Lidovky.cz

Uživatele nových sociálních sítích láká anonymita, dá se ale zneužít

Média

  13:57
WASHINGTON - Když na Auburnskou univerzitu vpadla sociální aplikace Yik Yak pro mobilní telefony, začali na ní studenti okamžitě zveřejňovat své názory. Nikdo ale nevěděl, kdo co říká, protože komentáře se vkládají anonymně, napsala agentura AFP.
Práce na počítači. Ilustrační foto.

Práce na počítači. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Rozšířilo se to dost rychle," řekl Nickolaus Hines, student univerzity sídlící v americkém státě Alabama. "Většinou jsou to vtipy nebo legrační věci. Ale některé komentáře jsou dost hnusné," dodal jednadvacetiletý mladík.

Yik Yak, která umožňuje uživatelům chytrých telefonů vidět komentáře ostatních asi do okruhu osmi kilometrů, je jednou z mnoha nových aplikací, které nabízejí možnost komunikace na sociálních sítích bez prozrazení vlastní totožnosti. Ale zatímco někteří tyto nové platformy vítají, jiní je viní z šíření nepravdivých zvěstí, a vidí v nich příčinu zvyšování stresu a dokonce i sebevražd.

Práce s počítačem – ilustrační foto.

"Anonymita je nádherná věc," tvrdí Yik Yak. "Dává lidem nepopsaný list papíru, se kterým mohou pracovat, odstraňuje všechny předsudky." Na tomto poli rozhodně není sama. Aplikace Secret byla spuštěná v loňském roce a zhruba dva roky působí Whisper, na stejném principu funguje i PostSecret a zbrusu nový Rumr. Ten nabízí možnost chatování v reálném čase a popisuje ji jako "rozhovor při zhasnutém světle".

V Lotyšsku sídlící skupina Ask.fm uvedla, že od června 2013 si její anonymní sdílecí aplikace stáhlo 35 milionů lidí ve více než desítce zemí. "Ask.fm dává lidem šanci komunikovat a nemuset se bát, že někdo bude jejich názory a postoje soudit," řekla mluvčí Liva Bisenieceová.

Někteří lidé uvádějí, že přešli na anonymitu v reakci na rostoucí možnosti sledování aktivit lidí na internetu a jejich komentářů na sociálních sítích - což v některých případech vede k trvalému poškození pověsti dotyčného.

"Myslím, že tyto aplikace vytvářejí bezpečné místo pro lidi, aby sdíleli své myšlenky a názory," řekl Daniel Odio, viceprezident společnosti Share, která sleduje trendy na sociálních sítích. "Jakmile něco řeknete, nejde to vzít zpátky. Viděl jsem případy lidí, kteří nemohou dostat práci kvůli něčemu, co napsali na Facebook v době, kdy byli na univerzitě." A zatímco mnoho uživatelů tyto aplikace přitahují, odborníci mají obavy z jejich odvrácené stránky. Několik vysokých a středních škol už se je pokusilo zablokovat, protože se na nich objevily kanadské žerty, šíření zvěstí a dokonce i hrozby pumovým útokem. A anonymita je také ideální zástěrkou pro kybernetickou šikanu.

Nástroj kybernetické šikany

Podle Justina Patchina, který je jedním ze spoluředitelů Výzkumného střediska pro kybernetickou šikanu, dávají tyto aplikace tyranům nové nástroje. "Dochází tu k zastřeným i otevřeným hrozbám. Podobné anonymní prostředí je velmi stresující pro studenty, kteří netuší, koho se mají bát." Také pediatrička Natasha Burgertová je z nových aplikací znepokojená. "Setkáváme se s hrůzami, které mohou vzejít z online anonymity," řekla. "Vyvíjející se psychika dospívajícího člověka není fyzicky schopná pochopit dlouhodobé následky a dopady anonymních komentářů. V nejtragičtějších případech mohou skončit až sebevraždou." Danah Boydová, autorka knihy o teenagerech a sociálních sítích, si myslí, že popularitu anonymních aplikací pohání obyčejná zvědavost. A když ji uživatel poslechne, "najde celou škálu lidských postojů vůči ostatním - dobré, špatné i ty velmi hnusné," dodala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.