Lidovky.cz

Afghánci na sociálních sítích upozorňují na volební podvody

Afghánistán

  6:24
KÁBUL - Afghánci, rozhořčení masivními podvody v prezidentských volbách v minulých letech, upozorňují na sociálních sítích na neregulérnosti, které se podle jejich svědectví vyskytly i při letošním hlasování.

Twitter - ilustrační foto: Shutterstock

Na mobilní telefony natočili údajně spěšné plnění volebních uren falešnými volebními lístky, zastrašování voličů či hlasovací lístky poházené po ulicích, napsala agentura AFP. V Afghánistánu je zveřejnění takovýchto přestupků vnímáno jako zásadní krok k překonání korupce, která provázela všechny dosavadní volby od pádu Talibanu v roce 2001.

"Většina videozáznamů byla pořízena v místech, kam vláda nemá přístup. Všechny případy prošetříme," sdělil mluvčí Komise pro volební stížnosti Nádir Mohsení. Podle předběžných výsledků po součtu asi půl milionu hlasů vede ve volbách z 5. dubna bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh se ziskem téměř 42 procent hlasů, za ním těsně následuje exministr financí a světově uznávaný ekonom Ašraf Ghaní. Pokud žádný z uchazečů nezíská nadpoloviční většinu, je na 28. května plánováno druhé kolo hlasování.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jedné z videonahrávek týkajících se údajných podvodů je vidět tři mladíky a chlapce, kteří mluví dialektem paštštiny používaným ve městě Kandahár, jak překotně razítkují jeden volební lístek za druhým, většinu z nich pro Ghaního, ale některé také pro Abdulláha. Na Facebooku bylo toto video sdíleno více než 1300 krát. V komentářích si pak jeden z diskutérů hořce stěžuje: "Čekal jsem čtyři hodiny, abych mohl vhodit svůj jeden jediný hlas do urny. A podívejte se, tito čtyři muži odškrtávají stovky volebních lístků pro jednoho kandidáta!" Na další široce sdílené nahrávce je před kamerou jistá žena obviňována, že ve frontě před volební místností přemlouvá v rozporu se zákony ostatní ženy, aby hlasovaly pro jejího favorita. V následujících rozhovorech se vyjadřují ostatní ženy a stěžují si, že je dotyčná zastrašovala a bila.

Taliban a Twitter

Fundamentalistické hnutí Taliban, které vládlo Afghánistánu v letech 1996 až 2001 a zakazovalo využívání internetu jako nástroje západní propagandy, nyní běžně užívá Twitter k šíření svých idejí a k zviditelňování svých útoků proti silám NATO, píše AFP.

I přes zmíněné incidenty byly podle Mohseního z Komise pro volební stížnosti letošní volby provázeny podvody méně než při znovuzvolení stávajícího prezidenta Hamída Karzáího v roce 2009. Do neděle obdržela komise 1892 stížností na neregulérnosti, přičemž asi 870 z nich spadá do nejvážnější kategorie podvodů, jež mohou ovlivnit výsledky hlasování.

Analytici uvádějí, že některé z nahrávek upozorňujících na neregulérnosti mohou být falešné s cílem zdiskreditovat příslušné kandidáty. Obecně jsou ale experti přesvědčeni, že sociální média budou mít pozitivní dopad na volební proces. Přístup k počítačům a k internetu mají podle agentury AFP asi dva miliony Afghánců, tedy méně než desetina populace. Jejich počet ale stále roste, v čemž pomáhají místním obyvatelům mimo jiné čím dál populárnější chytré telefony.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.