Lidovky.cz

Ve světě přibývá případů počítačové špionáže. Přichází hlavně z Číny

Média

  6:30
SAN FRANCISCO - Počet případů počítačové špionáže ve světě se za poslední rok výrazně zvýšil. Podle zveřejněné výroční zprávy americké komunikační společnosti Verizon za to může zvýšená aktivita v této oblasti ze strany různých skupin a vlád ve východní Evropě. Oběťmi elektronické špionáže jsou z více než poloviny cíle ve Spojených státech, uvedla agentura AP.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Od loňské zprávy odborníci zaznamenali 511 hackerských útoků zaměřených na špionáž, což je třikrát více než v předchozích 12 měsících. Nejvíce, 49 procent, jich přišlo z Číny a dalších jihoasijských zemí. Na druhém místě s 21 procenty jsou východoevropské státy, především rusky mluvící země. Pět procent útoků přišlo z jiných míst a u 25 procent případů počítačové špionáže nelze určit zemi původu.

Za špionážemi stojí hlavně vlády

Za 87 procenty případů elektronické špionáže stojí vlády, v ostatních případech různé skupiny, především zločinecké, které se snaží získané informace prodat, uvedli ve zprávě vyšetřovatelé z firem Verizon, Intel, McAfee, Kaspersky Labs a dalších soukromých společností a státních agentur. Jedná se podle nich o velmi nebezpečný jev, protože počítačová špionáž je tichá a nenápadná a oběti ji odhalí až za týdny či měsíce.

Většina počítačových útoků motivovaných špionáží míří podle zprávy na některý veřejný sektor, tedy stát, různé státní instituce, vojenské a ekonomické programy a ambasády. Druhým oblíbeným cílem elektronické špionáže jsou například advokáti, účetní a finanční služby, poradenské společnosti či výzkumná střediska. Na třetím místě jsou průmysloví výrobci, jejichž výrobní postupy, výrobní tajemství a vlastnická práva jsou skutečným magnetem pro počítačové piráty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.