Lidovky.cz

Byl to skvělý kluk, vzpomíná na Foleyho spoluvězeň ze Sýrie

USA

  6:00
PAŘÍŽ - Francouzští novináři Didier François a Nicolas Henin, kteří byli uneseni a drženi jako rukojmí v Sýrii, ve středu prozradili, že byli vězněni spolu s americkým reportérem Jamesem Foleym. Islámští extremisté působící v Sýrii a Iráku ve středu zveřejnili video, na němž je Foley zavražděn neidentifikovaným ozbrojencem.

Za propuštění zavražděného novináře Jamese Foleyho požadoval Islámský stát 132,5 milionu dolarů. foto: Reuters

Podle Francouzů projevoval Foley po únosu velkou odvahu. "Byl to neobyčejný kluk (...), opravdu skvělý spoluvězeň do nepohody, velmi pevný," řekl rozhlasové stanici Europe 1 Didier François, který byl zadržován s Foley od svého únosu v říjnu 2013 až do svého propuštění letos v dubnu.

"Nikdy jsem o tom nepromluvil veřejně, protože únosci nám před odjezdem vyhrožovali, že se pomstí zbývajícím rukojmím," dodal.

Šok pro rodinu

Foleyho smrt byla "hrozný šok, a to zejména pro jeho rodinu," pokračoval Didier François, který označil Američana za zkušeného novináře.

V rozhovoru pro agenturu AFP François zdůraznil, že Foley měl velkou odvahu. "Byl to někdo, kdo se nikdy úplně nepodřídil únoscům. Myslel nesmírně na kolektiv během celého zadržování, a to zejména s žádostmi o jídlo pro všechny," řekl.

"Byl to kluk s velkou odvahou, který neměl štěstí," dodal Nicolas Henin v rozhovoru pro francouzský časopis L'Express. Podle něj únosci zacházeli s Foleym nejtvrději jednak proto, že to byl Američan, a jednak proto, že při prohlídce jeho přenosného počítače zjistili, že jeho bratr slouží u amerického letectva.

PSALI JSME:

"Stal se obětním beránkem věznitelů. Dali mu pěkně zabrat, ale on odolával," dodal.

Didier François také řekl, že devět měsíců byl vězněn spolu se Stevem Sotloffem, dalším americkým novinářem drženým jako rukojmí. Organizace Islámský stát (IS) pohrozila, že zabije i Sotloffa, pokud budou USA pokračovat v leteckých útocích v Iráku.

Podle německého týdeníku Focus zaplatila Francie 18 milionů dolarů za propuštění čtyř francouzských novinářů - včetně Didiera Françoise. Paříž toto tvrzení kategoricky popřela.

Americký list The New York Times v červenci napsal, že evropské země za svoje občany výkupné vyplácejí. Odmítají to pouze USA a Británie. Někteří občané těchto zemí se dostali na svobodu buď díky vojenské operaci anebo proto, že sami dokázali uprchnout.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.