Lidovky.cz

Sobotní LN: Češi na stezce džihádu

Média

  22:20
Zatímco dnes slovo džihád vyvolává v obyvatelích Česka hrůzu, před sto lety se mnozí z nich do „svaté války“ zapojili. Významným spojencem Rakouska-Uherska a Německa v první světové válce se stala osmanská říše. A právě její vládce sultán Mehmed V. Rešad mobilizoval své poddané do boje fatvou vydanou 12. listopadu 1914.

Alois Musil v roce 1914 foto: Muzeum Vyškovska

Toto vyhlášení svaté války bylo formulováno tak rafinovaně, že se týkalo jen Angličanů, Francouzů a Rusů, kteří podle sultána utiskovali muslimy, a nikoli Rakušanů či Němců. Vojáci z českých zemí se do osmanského džihádu zapojili po boku tureckých, arabských či kurdských vojáků osmanské armády. Šlo především o dělostřelecké jednotky, automobilové útvary, polní nemocnice a železniční vojsko.

  • Více v příloze Orientace LN.

Zeman si zajel na Rhodos pro cenu. Má ji i diktátor

Co mají společného český prezident Miloš Zeman a neomezený kazašský vládce Nursultan Nazarbajev? Středoasijský politik vládne své zemi od roku 1991. Opakovaně je kritizován za porušování lidských práv, mučení odpůrců a potlačování opozice. V roce 2011 však na ostrově Rhodos obdržel cenu Světového veřejného fóra. Stejné ocenění v neděli obdrží Zeman. LN to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

  • Více čtěte v LN.

Šéfkuchařem na jeden den

Jídlo spojuje lidi. Jeho prostřednictvím lze také oživit veřejný prostor, jak dokazují celosvětové akce Restaurant Day. Během nich se z amatérů stávají šéfkuchaři a restauratéři. Stoly se prostírají i v českých ulicích a parcích. Trend takzvaných pop-up restaurací je u nás stále oblíbenější.

  • Více čtěte v příloze Relax LN.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.