Lidovky.cz

14.10.1989: LN dráždí mocné. Redaktoři samizdatu skončili ve vězení

25 let svobody

  5:08
PRAHA - Nejprve citace z jedné petice z října 1989: „Existenci LN pokládáme za účelnou a prospěšnou a k ozdravění naší společnosti za nezbytnou. Žádáme proto, aby bylo trestní stíhání proti šéfredaktorovi a redaktorovi LN Jiřímu Rumlovi a Rudolfu Zemanovi ihned zastaveno (…) a aby bylo vydávání LN v nejbližší době plně legalizováno.“

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (ZDE).

Pro vysvětlení. V půli měsíce byli Jiří Rumla Rudolf Zeman obviněni z trestného činu pobuřování a vzati do vazby poté, co u nich Státní bezpečnost vykonala domovní prohlídku a zabavila i část rukopisů připravených do říjnového čísla Lidových novin.

A teď zpět k petici. Ta by sama o sobě nepředstavovala pro předlistopadové vlády žádný velký problém, neboť tehdejší mocní podobné apely zpravidla ignorovali a jejich šiřitele šikanovali. Signatáři petic byli až na pár výjimek vždy stejní: lidé z disentu. Ztroskotanci a zaprodanci – řečeno dobovým režimním slovníkem.

Petice žádající propuštění Rumla a Zemana svého efektu sice také nedosáhla, přesto byla v něčem jiná. Podepsali ji (podobně jako o pár měsíců dříve provolání Několik vět) lidé z establishmentu; desítky oficiálně píšících novinářů.

Mezi petenty nalezneme lidi z Československé televize, ČTK, deníků Mladá fronta, Práce, Lidová demokracie a Zemědělských novin, dále časopisů Scéna, Mladý svět, Melodie (jen Rudé právo podle očekávání chybělo). Ti všichni četli samizdatový měsíčník, veřejně se k tomu přiznávali a veřejně ho hájili.

Těžko udržovat autoritativní systém při životě, když lidé z oficiálních médií houfně píší předsedovi federální vlády, jehož místo propagandistického velebení napomínají, že bez kriminalizované opozice žádné ozdravení společnosti nenastane…

Represivní orgány se mezitím snaží zařídit, aby se Jiří Ruml s Rudolfem Zemanem jen tak rychle na svobodu nepodívali. ¨

Za redigování režimem nepovolených novin jim oběma hrozí odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

V usnesení vyšetřovatele Státní bezpečnosti kapitána Josefa Počty se píše jasně: „... dosud nezjištěné osoby v Praze a jinde v ČSSR se spolčily za účelem vydávání nepovoleného měsíčníku tzv. Lidové noviny, ve kterých jsou nejméně od počátku roku 1988 publikovány protisocialisticky zaměřené články.“ Svými příspěvky LN podle StB útočí „na vedoucí úlohu KSČ, současnou politickou linii státu a jeho představitelů, proti Bezpečnosti, ČSLA, základům marxismu-leninismu a čs. zahraniční politice“.

Rumla se Zemanem nakonec z vazby dostane až sametová revoluce. V neděli 26. listopadu oba doslova vpadnou do víru revolučních událostí na pražské Letné. Pamětníci si možná vzpomenou, jak dojatý Jiří Ruml mnohasettisícovému davu prozradí, co v ruzyňské věznici těsně před propuštěním obědval...

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.