Lidovky.cz

Fronty od brzkého rána. Nové číslo Charlie Hebdo bylo hned vyprodané

Média

  8:44
PAŘÍŽ - Ve Francii vyšlo nové číslo satirického časopisu Charlie Hebdo, jehož redakce byla přesně před týdnem částečně vyvražděna při teroristickém útoku. Vydává se v mimořádném nákladu tří milionů výtisků místo obvyklých 60 tisíc a na titulní straně má opět proroka Mohameda.

Lidé si přivstali, aby se i na ně dostalo první číslo Charlie Hebdo po atentátu. foto: ČTK

Nové číslo satirického časopisu Charlie Hebdo, které ve středu vyšlo ve Francii, bylo na mnoha místech již kolem osmé hodiny ráno vyprodané. U stánků s novinami stáli Francouzi na nejnovější vydání fronty již od brzkého rána. Číslo vyšlo přesně týden poté, kdy islámští radikálové redakci časopisu částečně vyvraždili.

„Už není,“ opakovali mnozí prodavači tiskovin v Paříži zklamaným zákazníkům. Někteří z nich se tedy podle agentury AFP vrhli na největší satirický týdeník v zemi Le Canard enchaîné, který na výraz solidarity s Charlie Hebdo opatřil první stranu titulkem „Do toho chlapi, nenechte se porazit“.

Namísto obvyklých 60 tisíc výtisků vyšel Charlie Hebdo v třímilionovém nákladu. Na titulní straně je pod slovy „Vše odpuštěno“ plačící prorok Mohamed držící nápis Je suis Charlie (Já jsem Charlie). Tato krátká věta se za poslední týden stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů.

Takto vypadá nová titulní stránka francouzského týdeníku Charlie Hebdo.

Část muslimského světa to odsoudila a označila za provokaci. Někteří muslimští představitelé, mimo jiné v Egyptě a Kataru, však další karikaturu proroka odsuzují a označují za provokaci. Francouzské úřady mezitím pokračují ve vyšetřování atentátu a pátrají po komplicích zastřelených pachatelů.

Duchovní, který založil teroristickou organizaci

Choudary založil zakázanou síť Muhajiroun, kterou britská vláda označila za teroristickou. Jsou známy jeho kontakty s extremisty, premiér David Cameron před čtyřmi lety řekl, že má klerik velmi blízko k „podněcování nenávisti, extremismu a násilí“. Loni Choudary řekl, že se vzdá britského občanství a odejde na území ovládané Islámským státem, avšak protiteroristická policie mu zabavila pas.

Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary označil titulní kresbu dnešního čísla francouzského týdeníku Charlie Hebdo za válečný čin, který prý islámské právo trestá smrtí.

Choudary však prohlásil, že zesměšňování Proroka je útokem na jeho čest. Dnešní titulní kresbu označil za „mimořádně závažnou a za válečný čin“. Jeho vyjádření získal britský list The Independent. Choudary kromě jiného prohlásil, že islámské právo šaría trestá válečný čin smrtí. „Lidé by měli být citliví vůči pocitům muslimů,“ řekl a kritizoval úřady za to, že se nesnaží fenomén „utnout v zárodku“.

Choudary hned po atentátu napsal, že muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování a že se podřizují jedině bohu.

List vyjde v šesti jazykových mutacích: kromě francouzštiny také v angličtině, španělštině, arabštině, italštině a turečtině. Prodávat se bude v 25 zemích, možná i v Česku. Zatímco běžně se v cizině prodávalo 4000 výtisků, teď došly požadavky na 300.000 kusů, nejvíce z Belgie a Kanady.

Lidé vzali obchody útokem. Výtisky Charlie Hebdo pomalu docházejí.

Stánkař vystavuje nové číslo Charlie Hebdo. Ví, že o něj bude obrovský zájem.

Francouzský prezident François Hollande dnes pronese projev k ozbrojeným silám z paluby letadlové lodě Charles-de-Gaulle kotvící v jihofrancouzském Toulonu.

Američané neví, jestli přetisknout obálku Charlie Hebdo

Po vraždění v redakci francouzského satirického listu Charlie Hebdo, jehož se minulý týden dopustili islámští extremisté, se řada médií rozhodla znovu zveřejnit některé z kreslených obrázků, jež muslimům připadají urážlivé. Část amerických novin včetně listu The New York Times to však neudělala s odvoláním na redakční posouzení situace. A vysloužily si tím kritiku od některých zastánců svobodného projevu, kterým toto rozhodnutí připadá zbabělé.

Tento týden americké listy stojí před novou variací tohoto rozhodování, napsal list The New York Times: přetisknout nebo nepřetisknout kreslený obrázek z titulní strany nového čísla Charlie Hebdo.

Mnozí tento obrázek vnímají jako smířlivé gesto redaktorů Charlie Hebdo po krveprolití pařížského útoku. Jiní ale uvádějí, že obálka pokračuje v tradici listu záměrně urážet muslimy zobrazováním jejich proroka, což mnozí věřící muslimové pokládají za rouhačství.

Rozhodnutí přetisknout tento obrázek, který se opět neobjeví v tištěné verzi listu The New York Times, jde podle analytiků i novinářů k samotnému jádru diskuse o tom, co je ještě svoboda slova a co už neopodstatněné zveřejňování obsahu, který bude pro přinejmenším část čtenářů urážlivý.

List se rozhodl jen ve svém online vydání nabídnout link, na nějž mohou čtenáři kliknout, pokud chtějí obálku Charlie Hebdo vidět. Další média nicméně zvolila odlišný přístup.

Online zpravodajský server BuzzFeed zveřejnil předchozí kresby Charlie Hebdo, které muslimové pokládají za urážlivé, a novou titulní stranu zařadil do článku o tom, jak se další sdělovací prostředky staví k této otázce. BuzzFeed ve svém článku označuje ty, kdo se rozhodnou kresbu nepřetisknout, za média praktikující autocenzuru.

List The Washington Post, který minulý čtvrtek přetiskl v tištěném vydání na stránce komentářů starší karikaturu Mohameda z Charlie Hebdo, už v úterý ve svém online vydání zveřejnil novou titulní stránku francouzského týdeníku. Výkonný šéfredaktor listu Martin Baron uvedl, že tento obrázek neporušuje standardy redakce. "Musel by být úmyslně, jízlivě a zbytečně urážlivý," uvedl na vysvětlenou.

Britský deník The Guardian novou karikaturu zveřejnil v tištěné i online verzi; na internetu nicméně čtenáře varuje, že článek obsahuje "přetisk titulní strany, jež může některým připadat urážlivá".

K diskusím kolem nové karikatury proroka Mohameda se navíc přidružil názor části online komentátorů, podle nichž jsou na obrázku - pokud se otočí vzhůru nohama - k vidění mužské genitálie.

Novinář Charlie Hebdo Laurent Léger ale názor, že na obrázku je jedno nebo dokonce dvojí vyobrazení mužských pohlavních orgánů, odmítá. "Lidé vidí to, co chtějí vidět," řekl. "Ale kreslený obrázek je kreslený obrázek. Není to fotografie. Kdo může říct, jak Mohamed vypadá? Já ho nikdy neviděl," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.