Lidovky.cz

LN: Výzkum budoucnosti náboženství: muslimů bude v tuzemsku desetinásobně

Média

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Když v padesátých letech minulého století, v době poválečného vědecko-technického rozkvětu, futurologové nastiňovali své vize budoucnosti, náboženská víra v nich nehrála velkou roli.

Modlitby (ilustrační foto). foto: Reuters

Někteří předpokládali, že do sta let, v roce 2050, už lidé v žádného boha věřit nebudou. Nová studie Pew Research Center však ukazuje, že tomu tak zdaleka není. Počet věřících podle demografických odhadů americké společnosti vzroste, naopak ubude lidí bez vyznání.

Nejrychleji rostoucím náboženstvím bude islám, předvídá Pew Research ve studii o budoucnosti náboženství v roce 2050. A to hlavně díky mladé populaci a vysoké porodnosti vyznavačů muslimské víry.

V Česku ubude křesťanů

Nicméně přestože celosvětový trend míří k nižšímu počtu bezvěrců, jsou mezi zeměmi výjimky. Například v Česku, které podle odhadů bude v roce 2050 mít 9 760 000 obyvatel, počet jasně převažujících lidí bez vyznání procentuálně nepatrně vystoupá. Mírně ubude křesťanů, jejichž počet se odhaduje na něco málo přes 1,8 milionu, ale výrazně – až desetkrát – se zvýší počet muslimů, takřka na sto tisíc.

Tento trend je však celoevropský. Studie předpokládá, že na starém kontinentu bude v polovině jednadvacátého století žít více než deset procent muslimů, o více než čtyři procenta víc než nyní.

Křesťanství však bude i nadále nejpočetnějším náboženstvím, novou „baštou“ této víry se ale stane subsaharská Afrika, kde budou žít čtyři z deseti křesťanů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.