Lidovky.cz

ČT pošle v reality show rodinu do protektorátu. Proč?

Média

  6:13
Nová reality show České televize s poněkud kontroverzním názvem Dovolená v protektorátu má podle tvůrců zejména přispět k historickému povědomí diváků. Vysílat se bude od 23. května.

Nová reality show České televize Dovolená v protektorátu foto: Česká televize

Rodina je otřesena počínáním gestapa. Navíc na ni doléhá další protektorátní nepřítel – hlad. Když se naskytne příležitost uspořádat tajně zabijačku, dlouho se nerozmýšlí. (...) Důsledky protizákonného počínání mají pro rodinu opět neblahou dohru. Naši účinkující čelí opět existenčnímu nebezpečí a stávají se obětí vyděrače...“ 

Tak vypadá krátká synopse čtvrtého dílu reality show, v níž se skutečná současná rodina dva měsíce snaží žít tak, jako kdyby se čas vrátil o více než sedmdesát let nazpět. Pro Českou televizi ji vytvořila režisérka Zora Cejnková. V jednotlivých dílech se rodina, vybraná v castingu, dostává do nejrůznějších zapeklitých si tuací, od dojení krav po výslech gestapem. Klíčové okamžiky jsou napolo inscenované, účinkují v nich i profesionální herci.

„Doufali jsme, že se účastníci během těch dvou měsíců opravdu trochu propadnou v čase,“ uvedla včera režisérka při představení projektu novinářům. „A zejména když byli v kontaktu s herci, tak jako by se skutečně v tom čase propadli, začali emotivně reagovat, gestapáky opravdu nenáviděli. A celou dobu si mysleli, že jsou to Němci...“ V představených ukázkách si pak skutečně účastníci s herci nadávají do českých či německých sviní. Podle kreativní producentky Lenky Polákové má být nicméně i podle názvu pořadu jasné, že jde o nadsázku. „Ukazujeme život, jaký tehdy byl, ale víme, že to není do opravdy,“ říká producentka.

Česká televize pořad uvádí coby originální projekt, tvůrci se však netají inspirací ze zahraničí, především z Velké Británie. Značný ohlas zaznamenala už v roce 2001 podobná historická reality show The 1940s House, kterou vysílal Channel 4. Ta navazovala na pořad, v němž se účastníci dostali ještě o čtyřicet let hlouběji do minulosti, a byla jakýmsi jeho válečným „zostřením“. Soutěžící se sice samozřejmě nepotkávali s gestapem, ale i jich se dotýkaly jiné válečné útrapy jako bombardování či nedostatek jídla. 

Pochvalné reakce tehdy kvitovaly zejména poukaz na relativitu materiálních hodnot, kritici pořadu se ovšem tázali po smyslu celé věci. „To hlavní ohledně druhé světové války bylo, že představovala permanentní možnost násilné smrti, pro kteroukoliv část populace, v jakýkoli moment. To je něco, co nelze uměle napodobit,“ napsaly tehdy The Times.

Podobný problém bude mít podle zhlédnutých ukázek i česká verze cesty do minulosti, v níž rádoby dramatické scény ze všeho nejvíc připomínají ochotnické představení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.