Lidovky.cz

Sestry, chcete diplom? Musíte sloužit zdarma

Média

  15:09
Zdravotní sestry jsou tlačeny k tomu, aby si doplňovaly vyšší vzdělání. V rámci studia ale musí vykonat 2300 hodin praxe – a to zdarma. Absolvují je často vedle své práce a péče o rodinu. Je jich málo, jsou přetěžované a pak odcházejí, kritizují tuto situaci odbory. Ministerstvo zdravotnictví nicméně o problému ví a chystá prý nápravu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

„Na základě směrnice Evropské unie má studium obsahovat celkem 4600 hodin, z toho 2300 hodin jsou odborné předměty a 2300 hodin praxe, a to za tři roky,“ popsal LN mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Kauza Oleo: do boje zasáhl Nejvyšší soud

Jednu z největších současných kauz, v níž jsou majitelé firmy Oleo Chemical podezřelí z účelového vyvádění peněz, začnou soudy rozplétat letos na podzim. Již řadu týdnů sílí tendence interpretovat případ jako politicky motivovaný. Cílem konkurence, mimo jiné například firem z impéria Andreje Babiše, je údajně položit petrolejářskou firmu na lopatky.

Jak ale zjistily LN, Nejvyšší soud takový pohled přinejmenším zkomplikoval. Soudci rozhodli, že bude pokračovat insolvenční řízení, respektive že se tento proces vrátí do fáze, ve které se nacházel v roce 2012. Znamená to, že finanční kondice Olea skutečně nebyla dobrá a je nutné vyřešit jeho vztahy s věřiteli.

  • Čína se snaží odvrátit pád

Opět se ukazuje, že když si Čína „kýchne“, tak „osypky“ mají rázem i ostatní. Už druhý den v řadě, přestože se původně mluvilo o jednorázovém opatření, oslabila včera čínská centrální banka domácí měnu vůči dolaru, tentokrát o 1,6 procenta.

Rázem se to projevilo na trzích v Evropě či ve Spojených státech. Například evropský burzovní index Stoxx Europe 600 se během dopoledne propadl o dvě procenta a německý DAX o 2,3 procenta.

  • Sucho? Pěstitelé žádají pojistku

 Agrární komora se snaží přesvědčit vládu, aby vzhledem ke katastrofálnímu suchu pomohla vytvořit systém povinného pojištění zemědělců proti škodám způsobeným právě tímto klimatickým extrémem. O takzvaném pojišťovacím fondu se v Česku jedná od 90. let minulého století, zatím ale bez výsledku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.