Lidovky.cz

Proč je místo fotbalu černo. Mělo O2 právo žádat vypnutí Ligy mistrů?

Média

  16:05
PRAHA - Začerňování přenosů fotbalové Ligy mistrů – které na území ČR nařídil některým společnostem Městský soud v Praze – vzbuzuje řadu právních otázek. Jasné odpovědi přitom v zákonech chybějí.

Ještě není konec, jakoby po své brance říkal Luis Suárez. foto: Reuters

Potemnělá obrazovka místo fotbalu nepříjemně překvapila řadu fanoušků Ligy mistrů. Exkluzivní práva na vysílání většiny zápasů příštích tří ročníků této soutěže má totiž na území ČR podle svého vyjádření společnost O2.

Městský soud v Praze tak nařídil firmám UPC a Skylink –které přenášejí vysílání některých zahraničních televizních stanic, na nichž lze rovněž fotbal sledovat –, aby tato utkání na českém území začerňovaly.

Zákazníci si stěžují na O2. O zdražení informovala v příloze vyúčtování

„Pokud ostatní poskytovatelé v ČR živé zápasy Ligy mistrů vysílají, přebírají ne oprávněně signál ze zahraničí a tím zcela vědomě porušují původní práva UEFA,“ prezentuje právní stanovisko O2 tisková mluvčí Lucie Pecháčková. S tím, že O2 dotčené firmy na problém upozornila už v květnu.

Celá věc ale není jednoznačná. Jde totiž o situaci, která ani tolik nesouvisí s autorským právem, jako spíše s nastavením obchodních smluv a určitou územní exkluzivitou. Navíc podobné smlouvy celkem pochopitelně nebývají veřejné.

Například podle Radima Polčáka, vedoucího Ústavu práva a technologií brněnské právnické fakulty, tak jde o ukázku problémů, které brání rozvoji společného digitálního trhu EU: „Vysílací společnosti mají licenci, tedy nejde o protiprávní vysílání. Naši spotřebitelé si u nich legitimně nakupují služby. Jde jen o to, že kromě licencí tam jsou ještě dohody o teritoriální exkluzivitě.“

Současné dění tak přirovnává k situaci, kdy by soud zakázal lidem jezdit sledovat televizi do Německa.

Kdo zaplatí škodu?

Současný televizní spor navíc může dopadnout jakkoliv, což může mít i nezanedbatelné finanční souvislosti.

„Pokud by v soudním řízení O2 ve výsledku neuspěla – což dle mého názoru nelze vyloučit –, mohou mít UPC a Skylink nárok na náhradu škody způsobené předběžným opatřením,“ říká například Denisa Assefová, advokátka kanceláře Havel, Holásek & Partners. Případ považuje za velmi sporný a na straně O2 vidí celou řadu právních rizik.

Naopak O2 bere svá práva jednoznačně a nezbývá jí údajně nic jiného než je bránit. Není přitom příliš pravděpodobné, že by k soudnímu rozřešení došlo během aktuální fotbalové sezony, spor se může táhnout několik let.

Vzniká nárok na slevu?

Právní nejasnosti nastávají například mezi poskytovateli televizního vysílání a jejich zákazníky. Tito lidé si totiž platí určitý balíček televizních programů a spoléhají na to, že jejich vysílání budou moci sledovat kdykoliv a bez omezení.

Nyní ale část programu neuvidí –fotbal je začerněn, a diváci tak vlastně nedostávají od provozovatele televizního vysílání kompletní servis. Čistě laickým pohledem by tak měli dostat určitou kompenzaci nebo slevu.

Komentátor Petr Svěcený (vlevo) a fotbalový expert Pavel Horváth ve studiu...
Komentátor Petr Svěcený a fotbalový expert Pavel Horváth si pořizují selfie ve...

Právníci ale jejich nároky prakticky vylučují. „Záleží především na obsahu smluv, které poskytovatelé vysílání se zákazníky uzavřeli. Společnosti ovšem standardně na podobné situace preventivně pomýšlí,“ připomíná Denisa Assefová.

A právě ve všeobecných obchodních podmínkách obou zmíněných firem jsou podle ní nastaveny podobné smluvní klauzule: „Aniž bych se pouštěla do hlubší právní analýzy, je jisté, že zákazníci by zřejmě obtížně prokazovali, že došlo k porušení smlouvy, a že tedy mají nárok na slevu.“

Černá obrazovka místo Ligy mistrů. O2 si vymohla zákaz pro ostatní televize

Problematické rovněž je, z čeho a jak by se sleva měla vlastně počítat. Zákazníci totiž platí za celý balíček programů a ve smlouvách nebývá nikterak vyčísleno, kolik stojí určitý kanál, nebo dokonce část jeho vysílání.

S určitými kompenzačními nároky by se však diváci mohli podle advokátky teoreticky obrátit na O2. Ovšem jen za situace, že by tato společnost celou situaci nakonec neustála a spory by prohrála. „Umím si teoreticky představit hromadnou žalobu zákazníků proti O2. Ale to zabíháme daleko,“ říká Assefová.

Právě O2 si je přitom negativních dopadů na některé zákazníky konkurentů vědoma. „Chápeme, že se tito zákazníci cítí poškozeni, požadavky na náhradu škody by ale měli směrovat spíše na poskytovatele, kteří jim v rámci služby slibovali a prodali obsah, ke kterému neměli zajištěna potřebná práva,“ uvádí Pecháčková.

Porušení evropského práva?

Podle řady právníků však může vzniklá situace odporovat jednomu ze základních principů Evropské unie, takzvanému volnému pohybu zboží a služeb. „Zapomíná se na to, že se EU zbavila teritoriálního rozlišování a pravidla, že Čech může sledovat jen českou televizi,“ říká jeden z odborníků, který nechtěl být jmenován.

„UEFA prozatím zvolila teritoriální přístup, který je ostatně zcela běžný u prodeje audiovizuálních práv. Není proto možné, aby s odkazem na princip volného pohybu zboží a služeb poskytovatel, který zakoupil práva pouze pro jednu zemi, porušoval smlouvu s UEFA a šířil vysílání i do zahraničí, kde má exkluzivní práva jiný poskytovatel,“ zní naopak stanovisko O2, podle níž se tím spíše nemohou na zmíněný princip odvolávat poskytovatelé televizního vysílání.

Wayne Rooney z Manchesteru United diskutuje s rozhodčím.

„Odděleně je možné vést diskusi – a také je vedena – o tom, zda teritoriální princip prodeje audiovizuálních práv není již v současné době přežitý, a zda by tedy nebylo vhodné jej do budoucna změnit,“ dodává Lucie Pecháčková.

Podle Radima Polčáka tak sice O2 může spor před českými soudy nyní „ustát“, během několika let ale už podle něj nebude takováto exkluzivita reálně možná – jednak právě kvůli principu volného pohybu a jednak kvůli brzkému zakázání geoblokace, které očekává. „Český spotřebitel si tím pádem bude moci vybrat, jestli si službu koupí od O2, nebo od nějakého zahraničního poskytovatele,“ dodává Polčák.

Televize Prima spustí pátý kanál. Bude vysílat hlavně filmy

Podle principů EU by navíc nemělo být důležité, jaké je kdo národnosti a kde se na televizi dívá, ale spíše to, zda si koupil určitou nabízenou službu. Do hry totiž vstupují i pravidla volné hospodářské soutěže.

„Samotné udělení výhradní licence k šíření televizního vysílání s určitým obsahem však není samo o sobě protisoutěžní. Skutečnost, že O2 má smluvně zajištěno výhradní právo k vysílání přenosů Ligy mistrů, tak není právně problematická,“ říká Denisa Assefová.

Jak připomíná, Soudní dvůr EU naopak zakázal nastavování dalších podmínek omezujících šíření vysílání mimo dané teritorium.

„V případě zápasů anglické Premier League šlo o situaci, kdy měli držitelé výhradních vysílacích práv ve smlouvách uloženu povinnost kódovat své vysílání a zároveň měli zakázán prodej dekódovacích zařízení mimo území Velké Británie, aby tak bylo znemožněno sledování zápasů divákům z jiných členských států,“ dodává Assefová. To může nahrávat spíše konkurentům O2.

Hrozí to i u filmů?

Podobné právní otázky se přitom řeší prakticky jen v souvislosti se sportovními přenosy. Jen za ně jsou totiž společnosti ochotny platit tak vysoké sumy, aby se určitá exkluzivita vyplatila. I tak jsou ale takovéto případy – i mimo prostředí televize, například na internetu – celkem ojedinělé.

Třeba u filmů tak k podobným situacím nedochází a podle všeho ani docházet nebude. Žádná společnost by totiž nebyla ochotna zaplatit tolik peněz, aby se prodej exkluzivních práv producentům vyplatil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.