Lidovky.cz

Zemřel otec e-mailu. Raymond Tomlinson zachránil zavináč

USA

  18:00
PRAHA - Nikdo v historii neproměnil mezilidskou komunikaci v takové míře, jako Raymond Tomlinson. Kdyby se americký inženýr věnoval pracovním úkolům a nehrál si s počítačovou sítí, bůhví jestli by svět někdy spatřil elektronickou poštu.

zavináč foto: Reprofoto

Internetem proletí každý den 205 miliard e-mailů. Elektronické dopisy si dnes posílá 2,5 miliardy uživatelů. Virtuálních schránek je ale 4,4 miliardy. Jen stěží si tak lze představit, jak přelomově musela jedna z nejběžnějších technologií dneška působit v roce 1971, kdy Raymond Tomlinson poslal vůbec první e-mailovou zprávu.

Tomlinson zemřel pravděpodobně na infarkt o uplynulém víkendu ve věku 74 let.

Třetina Čechů prozradí své online heslo známým. Zvyšují tak riziko ‚hacknutí‘

Ačkoliv jeho jméno nebo tvář nemusela být širší veřejnosti známa, málo kdo už by si dnes bez jeho práce dokázal představit pracovní nebo soukromý život. Právě díky němu má dnes každý za uživatelským jménem symbol „@“, přezdívaný jako zavináč.

Jistě, vzkazy bylo možné v počítačové síti sdílet už předtím. Až Tomlinsonovo „blbnutí při práci“, kterým si zpříjemňoval dny strávené v technologické společnosti Bolt, Beranek and Newman (dnes BBN Technologies), ale umožnilo poslat zprávu konkrétnímu člověku na konkrétní adresu.

Jak později vylíčil jeho kolega Jerry Burchfield, když mu Tomlinson svůj vynález ukazoval, řekl: „Nikomu to neříkej. Tohle není to, na čem jsme měli pracovat.“

Vynálezce e-mailu Raymond Tomlinson

Absolvent prestižního Massachusettského technologického institutu napsal a poslal první e-mail přes síť ARPANET, tehdy dva roky starého předchůdce dnešního internetu, v jejímž vývoji měl rovněž prsty.

Zpráva neputovala daleko, oba počítače byly zapojeny vedle sebe. Památná slova typu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo“ však v tomto příběhu chybí.

„Poslal jsem sám sobě řadu zkušebních vzkazů. Nebylo na nich nic k zapamatování a tak jsem je zapomněl,“ uvedl o mnoho let později v rozhovoru pro firemní časopis otec e-mailu.

„Ale když už jsem byl spokojený s tím, jak program funguje, začal jsem kolegům rozesílat instrukce, jak ho používat,“ dodal.

Zavináč jako ikona doby

V té době mělo vlastní počítač jen hodně málo lidí. Dnes je ale e-mail jednou ze základních součástí moderního života a komunikace. A ze zavináče, který použil pro oddělení uživatelského jména a domény jen proto, že šlo o jeden z nejméně používaných symbolů, se stala v podstatě kulturní ikona.

Oddělení Architektury a designu newyorského Muzea moderních umění jej v roce 2010 přidalo do své sbírky.

Inženýr z USA vyvinul robota, který protrpí reklamní hovor za vás

„Bez použití v e-mailové adrese by patrně zavináč jako znak úplně zanikl,“ uvedla v oficiální zprávě o úmrtí Joyce Kuzmanová, mluvčí firmy Raytheon, která Bolt, Beranek and Newman později koupila a kde Tomlinson pracoval až do své smrti.

„Často se mě ptají, jestli jsem věděl, co dělám. Odpověď je ano, věděl jsem přesně, co dělám. Jen jsem neměl sebemenší tušení, jak obrovský to bude mít dopad,“ uvedl při svém uvedení do internetové Síně slávy Tomlinson.

Vzpomínku radního Českého telekomunikačního úřadu Jiřího Peterky na Raymonda Tomlinsona přinesou úterní Lidové noviny.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.