Lidovky.cz

Stavba stovek kilometrů nových silnic za miliardy u ledu, stát na ně nemá povolení

Média

  5:00
PRAHA - Podle původních plánů měli už předloni vozy pohodlně proudit po hotové dálnici D11 z Prahy do Polska. Nejenže není hotovo, ale dělníci letos ani nenastoupí na úseky, jejichž stavba se v tomto roce měla zahájit. Podobně osiřelá bude i chystaná silnice R6, která měla přeložkami a obchvaty ulevit okolním obcím.
Dálnice. (Ilustrační foto.)

Dálnice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Zabrzděných projektů je na sto a mají jedno společné – dokument o vlivech na životní prostředí ještě z doby, kdy Česko nebylo členem Evropské unie. A ta teď trvá na tom, aby si dopravní stavby takzvanou EIA pořídily znovu, nebo na ně nedá ani euro. Pro mnohé projekty to může znamenat odklad až o dva roky, což je smutná zpráva pro řidiče i stavební firmy.

Slováci o krok před námi. Mají e-známky na dálnice, Češi je chtějí také

Není to naschvál Bruselu. Češi se do nepohodlné situace vmanévrovali sami, protože dlouho neplnili unijní závazky. A stejně dlouho také nezvládli stavby dokončit. Uplynulo už dvanáct let od chvíle, kdy exprezident Václav Klaus protestoval proti vstupu Česka do EU výstupem na Blaník a tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD) stejnou událost vítal na Staroměstském náměstí. Za celou tu dobu nedokázala Česká republika dokončit stovky kilometrů silnic, dálnic, vodních cest a železnic, které měly razítko o vlivech na životní prostředí podle zákona z roku 1992.

Celou tu dobu také politici věděli, že přijde den, kdy Evropské unii dojde trpělivost a přestane na takové projekty posílat dotace, protože bude trvat na tom, aby stavby měly posudky podle platného unijního práva. A ten den právě nastal – zhruba stovka staveb za 130 miliard korun nabere kvůli starému posudku EIA skluz. Na ministerstvech už se v kuloárech mluví o hrozbě hlubšího propadu ve stavebnictví, než jaký přinesla krizová léta 2008 a 2009.

Dále v pátečních LN najdete:

Pomoc Iráčanům končí blamáží pro stát

Vláda tvrdila, že přesídlenci prchají před terorem. Teď ministerstvo vnitra říká, že jim doma nic nehrozí.

Česká cesta do Panamy vedla přes WPB

Sám jsem s Mossack Fonsekou podepsal smlouvu, vzpomíná podnikatel Pavel Petrovič. Klientům nabízel firmy v daňových rájích

Šimpanzi mají svatyně, spekulují vědci

Tým badatelů pod vedením výzkumnice z berlínské Humboldtovy univerzity přišel s pozoruhodným objevem dosud neznámého chování šimpanzů. V odvážné hypotéze naznačuje, že vykazují jisté duchovní rituály a budují si posvátná místa.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.