Lidovky.cz

Máte televizor, který přežije změnu vysílání? Na webu je seznam ověřených modelů

Média

  14:23
PRAHA - České Radiokomunikace (ČRa) zveřejnily první seznam televizí, které jsou kompatibilní s pozemním vysíláním DVB-T2, na které má Česko přejít v roce 2021. Seznam na webu dvbt2overeno.cz zatím obsahuje několik stovek ověřených televizí od osmi výrobců.

Sledování televize (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Certifikovat zařízení na českém trhu začala firma na konci srpna. Během certifikace ČRa ověřují shodu s parametry stanovenými Českým telekomunikačním úřadem v tzv. D-Booku, kompatibilitu s kodekem HEVC, kompatibilitu s platformou hybridní televize HbbTV a také zda přístroje mají českou lokalizaci.

„S výrobci při testech úzce spolupracujeme a těší nás, že dosavadní výsledky ukazují, že kompatibilních přijímačů bude na českém trhu dostatek a diváci nebudou mít problémy s jejich sháněním,“ uvedl ředitel regulace a strategie ČRa Marcel Procházka. Výrobci, jejichž produkty v testu uspějí, získávají oprávnění je označit speciálním logem a samolepkou.

Společnost Samsung dnes uvedla, že všechny její televizory modelové řady 2016 s úhlopříčkou 32 až 78 palců a drtivá většina Smart a UHD modelů z roku 2015 jsou plně kompatibilní s technologií DVB-T2. Dohromady jde o 127 modelů TV. „Pokud se zákazníci při nákupu rozhodnou pro certifikovaný model značky Samsung, mají jistotu, že budou moci sledovat své oblíbené TV vysílání i po roce 2020, aniž by museli znovu investovat do nových přístrojů,“ uvedl produktový manažer Samsungu Libor Bauer.

Seznam televizí, které budou schopné přijímat DVB-T2.
Seznam televizí, které budou schopné přijímat DVB-T2.

„Máme více než sto modelů přibližně deseti značek televizorů. Některé z přijímačů, které jsou v seznamu uvedeny jako vhodné, jsou také v naší nabídce,“ řekl Ladislav Pospíšil z Expert Elektro s tím, že televizory, které testem úspěšně prošly, musí nejprve jejich výrobci označit příslušným logem.

Náklady na nové televize budou až pět miliard

Podle Pospíšila si ale své zákazníky najdou i televizory, které na příjem DVB-T2 vybaveny nejsou. Přes 40 procent domácností využívá satelitní, kabelový nebo IPTV příjem. „Nákup nového přijímače nemusí odkládat ti, kteří mají satelit, kabelovou televizi nebo televizi přes internetové připojení. V těchto domácnostech lidé brát ohled na DVB-T2 nemusí,“ dodal Pospíšil.

Tzv. přechodové sítě, které budou vysílat souběžně se stávajícím vysíláním, ČRa spustí na začátku příštího roku. Souběžně bude DVB-T a DVB-T2 vysílat nejméně tři roky. V roce 2020 by měla vláda rozhodnout o přesném termínu přechodu na DVB-T2, předběžně se hovoří o 1. únoru 2021.

Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní podle odhadů obchodníků dvě až pět procent českých domácností. Náklady domácností na nákup nových televizí dosáhnou podle ministerstva průmyslu a obchodu celkem zhruba pěti miliard korun.

Podíl pozemního digitálního vysílání je v tuzemských domácnostech přes 58 procent, téměř 28 procent přijímá televizní signál přes satelit a 23 procent má doma kabelové připojení nebo internetové IPTV.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.