Lidovky.cz

MP3 je mrtvá. Populární hudební formát zabili jeho tvůrci

Média

  6:00
PRAHA - „Empétrojka“ je stále pro mnoho lidí synonymem pro hudbu. Původně si je uživatelé vypalovali po stovkách na CD disky. Později si na ně pořizovali miniaturní přenosné přehrávače. Pak si je stahovali do mobilů. Jenže po skoro čtvrt století už formát MP3 zkrátka nestačí době.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo mobilním telefonu foto: Shutterstock

„Empétrojka“ je mrtvá. Nebo si to alespoň myslí její tvůrci. Populární formát pro uchovávání a přehrávání hudby doplácí na rozvoj nových techologií a streamovacích služeb typu Spotify, kdy lidé stále častěji hudbu fyzicky nevlastní, ale jednoduše si jí přehrávají z obřích online knihoven.

Novinky z veletrhu v Barceloně: Mobil, který svítí do rytmu, i ‚digitální‘ auta

Za vznikem MP3 stál tým německého vědce Karlheinze Brandenburga, ředitele pobočky Frauenhoferova ústavu pro mediální komunikaci v Ilmenau, který jej světu poprvé představil v roce 1993. Novinka umožnila při zachování poměrně vysoké kvality zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu. Skutečný boom pak přišel s rozvojem internetu, kdy se MP3 stala hlavním nástrojem pro legální i nelegální šíření hudby.

Právě Fraunhoferův institut teď ale po 24 letech oznámil, že končí svůj licenční program pro patenty spjaté s MP3. Podle institutu sice je tento formát stále oblíbený mezi uživateli, v současnosti jej už ale překonávají mnohem efektivnější a rozvinutější audio kodeky.

Osud Walkmanu

„Většina nejmodernějších mediálních služeb, jako je streamování nebo televizní a rozhlasové vysílání, používá moderní kodeky ISO-MPEG, jako je například rodina AAC (Advanced Audio Coding) nebo v budoucnosti MPEG-H. Ty nabízí více funkcí a vyšší kvalitu zvuku při mnohem nižších přenosových rychlostech než v případě MP3,“ uvedl v oznámení Fraunhoferův institut.

Dotykové displeje jsou jen nutné zlo. Svět budoucnosti je upovídaný

V praxi to znamená, že uživatelé sice budou moci „empétrojky“ dále poslouchat, bez podpory průmyslu se však už nedočkají žádných inovací a tato platforma tak postupně zahyne. Přenosné i stolní MP3 přehrávače, které ještě před pár lety patřily k nejočekávanějším vánočním dárkům, tak budou patřit spíš mezi sběratelské kousky.

Samotný Fraunhoferův institut na tom nijak škodný nebude. Stojí totiž i za nástupnickým formátem AAC, který dnes hojně využívají služby jako iTunes, YouTube a další. Zásluhy za revoluci v poslechu hudby, kterou MP3 způsobil, však tomuto formátu už nikdo nevezme.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.