Lidovky.cz

Výbor europarlamentu diskutoval o situaci médií v České republice

Média

  20:30
BRUSEL - Situace médií v České republice nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země, míní Evropská komise. V diskusi o rizicích politického zneužívání médií v ČR, kterou měl v úterý večer na programu Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu, to uvedl zástupce komise Giuseppe Abbamonte.

Andrej Babiš čeká před budovou ministerstva financí na příjezd svého nástupce Ivana Pilného. foto:  Michal Růžička, MAFRA

V debatě, která byla přípravou na čtvrteční jednání pléna europarlamentu o stejné věci, často padalo jméno někdejšího vicepremiéra Andreje Babiše, opakovaně byla ale také zmiňována významná role českých veřejnoprávních médií.

Europarlament bude 1. června řešit hrozbu politického zneužití médií v Česku

Abbamonte, ředitel pro mediální politiku generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie v úterý také zdůraznil, že komise má ohledně prosazování svobody a plurality médií vůči členským zemím jen velmi omezené pravomoci.

Problematika se na program bruselské miniplenární schůze dostala v první polovině měsíce, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu.

Problémy jako ČR mají i další země, zaznělo

Mnozí účastníci úterní diskuse připomínali, že podobné problémy jako ČR mají také další evropské země. Podle nizozemské europoslankyně Sophie in ́t Veldové (ALDE) je proto relevantní otázka, zda se státu daří vyrovnat se s tím. Tématem pro Evropskou unii by se věc podle ní stávala v případě, že stát by to sám nedokázal.

Babiš zařazení bodu na program jednání europarlamentu pokládá za součást kampaně proti své osobě. V úterý v Česku prohlásil, že by evropské instituce neměly zasahovat do vnitřních věcí ČR. Žádný europoslanec za Babišovo hnutí ANO, které je v europarlamentu součástí liberální frakce ALDE, v úterní diskusi nevystoupil.

Se svým pohledem na českou situaci přítomné v Bruselu seznámili předseda Syndikátu novinářů Adam Černý a šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Ten vyzdvihl existenci kvalitních veřejnoprávních médií v ČR, varoval před útoky na ně a upozornil, že o stavu médií se v Česku živě diskutuje. Zástupce ministerstva kultury objasnil podobu příslušné české legislativy, včetně zákona o střetu zájmů, který byl nedávno přijat právě kvůli Babišovu vlastnictví médií.

Ostré debatě dominovali čeští europoslanci

Ostře v debatě, které dominovali čeští europoslanci, vystoupil například Jaromír Štětina (za TOP09 a Starostové), podle kterého je už zneužívání médií v Česku realitou. „Dnešní ohrožení svobody slova, které v České republice nastalo, může být začátkem ohrožení demokracie,“ prohlásil.

Šéfka bruselské pobočky organizace Reportéři bez hranic Julie Majerczaková připomněla slova českého prezidenta Miloše Zemana, který v Číně v diskusi s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyzval k likvidování novinářů, zřejmě v žertu. „Miloš Zeman mnohdy svá vystoupení pronáší ve stavu, který bychom těžko komentovali jako stav střízlivý,“ poznamenal následně český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že v ČR se mnozí za prezidenta stydí.

Německá socialistická europoslankyně Birgit Sippelová upozornila, že problémy se svobodou a pluralitou mají média v mnoha zemích a sebelepší systém a zákon nezabrání jednotlivcům snažit se je zneužívat.

Stejným tématem se bude ve čtvrtek dopoledne zabývat také plénum europarlamentu.

Babiš jednání kritizoval už předem

Evropský parlament se má podle mého názoru vyjadřovat k situaci v členskému státu jen ve chvíli, kdy jeho vláda vědomě porušuje pravidla. Toto se ale v naší zemi v žádném případě neděje. Navíc jsem udělal vstřícný krok ke stabilizaci situace a mediální vydavatelství MAFRA jsem převedl do svěřeneckého fondu.

Pokud se bude Evropský parlament „rizikem politického zneužití médií v ČR“ přesto zabývat, byl bych rád, aby byl obraz mediální scény kompletní. Čísla navíc mluví jasně. Mediální skupina MAFRA, kterou již nevlastním, ovládá v oblasti tisku, televize, rádia a internetu pouze 9,4 % trhu. Zajímavý je názor Erika Besta, českého vydavatele amerického původu, který v minulém týdnu uvedl v jednom ze svých komentářů, že ČSSD ovládá zhruba 75 % český médií a dodává: „Žádná diskuze v Evropském parlamentu o svobodě médií by nebyla kompletní, aniž by se nemluvilo o roli ČSSD.“ Proč se o této skutečnosti veřejně nemluví, proč pozornost stále směřuje výhradně ke skupině MAFRA? Myslím, že odpověď je nasnadě.

Obávám se, že stejně jednostranně vyzní i diskuse na plénu Evropského parlamentu, což ale není překvapivé. Evropští politici si jako nezávislého mediálního experta pozvali šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho. Novináře, který v minulosti otevřeně prohlásil, že radši vůbec nebude psát o svém majiteli Zdeňkovi Bakalovi, než aby se musel zabývat jeho podnikáním.

Mezinárodní ostudu České republiky na programu plenárního zasedání Evropského parlamentu mají na svědomí europoslanci TOP 09 Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina, kteří zařazení bodu iniciovaného Evropskou lidovou stranou, do jejíž frakce spadají, přímo podpořili. Do klína jim tak spadla šance zneužít Evropský parlament ve svůj prospěch. Rozjet na něm předvolební kampaň před sněmovními volbami.

Ostatní europoslance, kteří o věci nic neví, obyčejně zneužili. Tuší někdo z nich, že vicepremiér České republiky byl nezákonně odposloucháván? Že původ účelově sestříhaných nahrávek prošetřuje policie a řešila ho i Bezpečnostní rada státu? Těžko, jinak by se tímto tématem europoslanci jasně odmítli zabývat, minimálně do doby, než bude situace vyřešena na domácí půdě.

Chci poděkovat europoslancům nominovaným za hnutí ANO, že se od zařazení tohoto bodu na jednání Evropského parlamentu veřejně distancovali. Bohužel, všichni mít projev na plénu nemohou. Tu šanci dostal jen vedoucí delegacePavel Telička. Možná by bylo fajn, kdyby v diskusi zaznělo, že evropské instituce sice v České republice plně respektujeme, ale nepřejeme si, aby zasahovaly do našich vnitřních záležitostí.

Zdroj: Andrej Babiš

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.