Lidovky.cz

ČEZ se rozloučil s ‚Bizony‘ a spol. Státní obr se chce prezentovat sám

Média

  6:00
PRAHA - Tuzemská energetická velmoc ČEZ, ve které stát drží 70 procent akcií, ukončila spolupráci s matadory ve světě PR poradenství. Práci profesionálů, která zahrnovala přípravu tiskových prohlášení, konferencí nebo článků, plánuje ČEZ, jehož strukturu tvoří na 150 firem, nahradit vlastními silami.

ČEZ se loučí s „Bizony“, tedy s PR agenturou Bison & Rose. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Donedávna pro elektrárenského magnáta pracovali tři z nejvýznamnějších PR agentur – Bison & Rose, AMI Communications a Ogilvy Public Relations. Energetická firma si chce vypomoci vlastními silami, veškeré výstupy směrem k veřejnosti má zajišťovat posílený interní tým.

V dubnu letošního roku vypršel externím agenturám čtyřletý kontrakt, který získaly na základě veřejné zakázky. Ve spolupráci se mělo pokračovat. Firma vypsala loni v červnu nový tendr s téměř shodným zadáním.

Šéfové ČEZ poprvé sami navrhli, že si nevyplatí odměny. Přijdou o desítky milionů

„Zakázka byla vymezena věcně, ne finančně, ale za čtyři roky rad jde o desítky milionů korun,“ napsal LN mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

O peníze od polostátního gigantu se rozhodlo bojovat šest firem. Úspěch chtěli zopakovat Bison & Rose, kteří sami říkají „Bizoni“, a AMI Communications. Podle žebříčku portálu Offrecord.cz z roku 2016 zaujímají tyto dvě agentury vrcholná místa na PR trhu. Roční obrat každé z nich přesahuje podle průzkumu sto deset milionů korun. Jejich čtyři vyzyvatelé se ve zmíněném žebříčku neumístili.

Před čtyřmi lety tendr vyhrály a rámcovou smlouvu uzavřely tři agentury, o pomyslný koláč se ale rozdělily jen dvě z nich – právě Bison & Rose a AMI Communications. Poslední z tria vítězů, společnost Ogilvy PR & Social nedostala přidělenou žádnou práci. „Nakonec jsme nebyli osloveni s žádným konkrétním projektem,“ napsala LN Dita Stejskalová, partnerka agentury Ogilvy, která už se do nového tendru ani nepřihlásila.

Podle ČEZ je vysvětlení jednoduché. „První byl osloven vítěz, pokud jeho kapacita nestačila, tak druhý v pořadí, pokud i ten odmítl, pak třetí,“ uvedl Kříž. ČEZ chtěl ale v novém tendru strategii „kaskády“ změnit a dát všem vítězům rovné postavení.

Výběrové řízení na nové období probíhalo nejdříve bez zádrhelů. V polovině letošního února se ale vyhlídky agentur na byznys v hodnotě několika desítek milionů korun náhle rozplynuly. Energetická firma tendr ze dne na den zrušila. „Spolupráce s PR agenturami skončila a do budoucna si budeme služby public relations zajišťovat interními silami,“ konstatoval Kříž.

Proti proudu

Není pochyb o tom, že ČEZ tendr zrušit mohl. Rozhodnutí ale vedle soutěžících firem překvapilo i odbornou veřejnost.

„Přesun tak velkých accountů (pracovníků agentur –pozn. red.) zpět do firmy bude pravděpodobně představovat citelný zásah do příjmů i tak významných agentur, jako jsou AMI a Bisoni,“ uvedl krátce po zrušení tendru Marketing & Media, týdeník zaměřený na aktuální dění v mediální oblasti.

Tykač elektrárnu v Počeradech nezíská. Neprodáme ji, rozhodl ČEZ

Zástupci PR agentur nechtěli rozhodnutí ČEZ komentovat. Energetický gigant svůj „veletoč“ zdůvodnil jako reakci na propad zisků společnosti, „Tradiční energetické firmy jsou pod silným tlakem. Nikdo si před pár lety nedovedl představit, že velké, mocné energetiky mohou být ve ztrátě. ČEZ je naštěstí stále v zisku, ale ten je méně než poloviční oproti minulým letům,“ popsal mluvčí Kříž.

Společnost E.ON, energetický konkurent z jižních Čech, ale volí opačnou strategii. Přestože si posledních patnáct let mediální komunikaci pokrývali sami, museli si najmout externisty. „Objem komunikace vzrostl natolik, že již nebylo možné to zvládnout vlastními silami,“ napsal LN Vladimír Vácha, tiskový mluvčí E.ON.

Také podle managing partnera Bison & Rose Vladimíra Bystrova jde energetický gigant trochu proti proudu. „U evropských firem, pro které pracujeme, sledujeme trend spíše opačný, což může odrážet hospodářský boom as ním související potřeby posilovat interní i externí kapacity v oblasti komunikace,“ komentoval Bystrov.

Babiš vs. Bizoni?

Jaderná elektrárna Temelín.

Podle nezávislého mediálního poradce Petra Majerika je cesta, kterou se lídr české energetiky vydal, výhodná z pohledu dobré znalosti vnitřního prostředí. „Nevýhodou může být naopak absence komplexního know-how a schopnosti vidět věci s nadhledem a v širších souvislostech,“ napsal LN Majerik.

O složitější motivaci „zaříznutí“ PR tendru informoval již zmíněný týdeník Marketing & Media: „Na trhu se ostatně spekuluje, že tendr byl zrušen na podnět ministerstva financí, pod které energetický kolos spadá a jehož šéf má s Bisony napjaté vztahy,“ psalo se v březnovém vydání, kdy ministerstvu financí šéfoval ještě Andrej Babiš (ANO).

Agentura Bison & Rose sice dříve pro Agrofert pracovala, jenže pak Andrej Babiš vstoupil do politiky a dnes již bývalý spolumajitel komunikační agentury Miloš Růžička se stal poradcem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Mezi ním a Babišem panuje ostrá politická rivalita, pročež se i vztahy Babiše s Růžičkou dostaly do minusových hodnot.

Kříž spekulace nechtěl komentovat a zopakoval, že jedinou motivací ke zrušení tendru byla úsporná opatření. „Po čase vyhodnotíme, zda skutečně ve všech činnostech půjde o úspornější řešení,“ dodal. Ani agentura Bison & Rose nechtěla situaci osvětlit. „Nechceme přiživovat spekulace,“ dodal Bystrov.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.