Lidovky.cz

Bílý muž by se měl chránit, černé dítě nikoliv, stojí v interních dokumentech Facebooku

Média

  19:00
CURYCH/PRAHA - Upřednostňujte “bílého muže“ před “černým dítětem“ a “ženami za volantem“. Tak zní jeden z pokynů pro moderátory Facebooku. Co učí nejpoužívanější sociální síť na světě své cenzory a co stojí v jejich vnitřních dokumentech zveřejnily internetové noviny ProPublica.
Facebook - ilustrační foto

Facebook - ilustrační foto foto: Reuters

„Chyťte je, identifikujte je a zabijte je. Zabije je všechny. Pro všechno, co je dobrý a správný. Zabijte je všechny,“ napsal na Facebook americký kongresman Clay Higgins po teroristickém útoku v Londýně. Kongresmanova slova mířená na zradikalizované muslimy přešli pracovníci Facebooku bez povšimnutí.

Za to květnový příspěvek aktivistky z Black Lives Matter sítem sociální sítě neprošel. „Všichni bílí jsou rasisté. Jestli nezačnete tímto referenčním bodem, tak už jste selhali,“ napsala aktivistka Didi Delgadová. Příspěvek byl smazaný a její účet na týden zablokovaný.

Facebook už má dvě miliardy uživatelů, během pěti let se počet zdvojnásobil

Online médium ProPublica zveřejnilo dokumenty, podle kterých se řídí cenzoři Facebooku. Ti by měli dokázat rozlišit mezi projevem nenávisti a legitimním vyjádřením politického názoru. Interní postupy Facebooku se však řídí ne vždy dokonalým systémem. Například Higginsův výrok prošel filtry proto, že ho směřoval na konkrétní skupinu muslimů. Příspěvek Delgadové ale zasahoval bělochy jako celek, a proto přes cenzory neprošel.

Za poslední dekádu vytvořil Facebook tisíce pravidel. Ta jasně rozdělila to, co se na sociální síti smí a nesmí publikovat. Problematika kontroly se v posledních měsících stala ještě důležitější kvůli nárůstu falešných zpráv a zvyšujícím se obavám, že teroristé používají sociální sítě k náboru nových členů.

„Je jasné, že nejsme dokonalí ve vynucování dodržování naší politiky. Často jsou příspěvky na hraně – a příliš často se spleteme,“ uvedl Richard Allan, který má na starosti kontakt s veřejností v Evropě.

Když v Trumpův prospěch zasahuje Zuckerberg aneb interní pravidla Facebooku:

  • Facebook trénuje tisíce moderátorů k tomu, aby mazali výroky útočící na takzvané chráněné kategorie. Mezi ty patří například rasa, pohlaví, sexuální orientace, náboženská příslušnost a další. Projevy nenávisti proti podskupinám chráněných kategorií, jako jsou třeba “radikální muslimové“, však mazány nejsou.
  • Aby Facebook ilustroval rozdíl mezi chráněnými a nechráněnými skupinami, vytvořil pro moderátory tréninkovou otázku, která se ptá na chráněnou skupinu. Na výběr je mezi “bílými muži“, “řidičkami“ a “černými dětmi“. Správnou odpovědí v testu jsou “bílí muži“.
  • Americký prezident Donald Trump v roce 2016 napsal na Facebook, že by zakázal vstup všem muslimům na půdu USA, čímž porušil interní pravidla Facebooku. Aby cenzoři příspěvek nesmazali, musel osobně zasáhnout majitel Mark Zuckerberg.
  • Pro lepší kontrolu projevů nenávisti využívá Facebook americké státní databáze, které obsahují seznamy teroristických organizací . K tomu má také svůj “tajný“ seznam, který obsahuje organizace šířící nenávist.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.