Lidovky.cz

Soukupova nástěnka jako soudobé kádrování. Ovčáček spolupracoval, Horáček nikoli

Média

  12:48
PRAHA - Sociální sítě v posledních týdnech zaplavila videa z diskuzního pořadu Aréna Jaromíra Soukupa televize Barrandov. Může za to takzvaná nástěnka prospěšnosti, na níž mají pozvaní hosté ilustrovat své názory na tuzemské i světové politiky. Zatímco hradní mluvčí Jiří Ovčáček se do této „hry“ s radostí zapojil, kandidát na prezidenta Michal Horáček v úterý „kádrování“ odmítl.

Michal Horáček v diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa. foto: TV BarrandovReprofoto

O co konkrétně se jedná? Moderátor a generální ředitel vydavatelství Empressa Media, do něhož TV Barrandov spadá, v úvodu svého nového diskuzního pořadu vyzývá hosty, aby na připravenou nástěnku rozřadili osobnosti domácí i světové politiky na základě toho, zdali jim přijdou prospěšné pro lidi, či nikoliv.

Strkanice na Barrandově u Soukupa. 'Okamurovci' nás napadli, tvrdí lidovci. Podle šéfa SPD to bylo naopak

„Když je někdo lidový, je prospěšný pro lidi,“ přiblížil Jaromír Soukup v jednom z vysílání svůj pohled. Mezi vybranými politiky, které musí účastníci pořadu členit, se objevili například bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, německá kancléřka Angela Merkelová, současný český prezident Miloš Zeman či zakladatel Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

Jaromír Soukup ve svém diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.
Diskuzní pořad TV Barrandov Aréna Jaromíra Soukupa.

Soukup si od této „zábavy“ slibuje, že se hosté blíže představí televizním divákům a osazenstvu v publiku, které se může do diskuze také zapojit.

„Koncept kádrováků a nástěnkářů“

Vůbec jako první měl minulý týden tuto možnost mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Za prospěšné označil třeba ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho amerického protějška Donalda Trumpa, již zmiňovaného Berlusconiho s Masarykem a pochopitelně také muže, jehož stanoviska vyjadřuje a hájí, tedy Miloše Zemana.

Krátký záznam pořadu se téměř ihned po odvysílání tohoto dílu objevil na internetu a především s kritickými ohlasy se rychle šířil. Lidem se nelíbila zejména skutečnost, že připomíná metody kádrování z období komunismu. „Z tohohle bude novinářský hit,“ předvídal Ovčáček již ve studiu.

Střih. O týden později. A záznam ze Soukupovy Arény putuje sociálními sítěmi znovu. Zatímco v předchozím případě se ale podstatná část šiřitelů stavěla k videu negativně či nástěnku zparodovala, nyní převažují spíše pobavené a souhlasné reakce.

Hostem pořadu byl protentokrát uchazeč o prezidentské křeslo v blížících se volbách Michal Horáček. Na rozdíl od Jiřího Ovčáčka však textař a podnikatel moderátorovo dělení rázně odmítl.

„Vy jste tady na začátku řekl, že nemáte rád lidi, kteří dávají někomu rozumy, co si mají a nemají myslet. Tohle je koncept, který jsem zažil za totality. Koncept kádrováků a koncept nástěnkářů,“ ohradil se Horáček, zatímco Soukup jen nevěřícně zíral.

Spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna posléze ze zadní kapsy kalhot vytáhl vlastní fotografie osob s těžkým životním osudem. Postupně je umístil na magnetickou tabuli pod usmívajícího smajlíka a doplnil komentářem, co pro něj znamenají. Plochu pod mračícím se emotikonem přitom ponechal prázdnou.

„Tohle není předvolební mítink, tohle je Aréna Jaromíra Soukupa,“ zdůraznil generální ředitel televize Horáčkovi. Několik okamžiků se před ním ještě snažil listovat snímky politiků, autora hitů Levandulová nebo Dívám se, dívám ovšem k zapojení se do své „hry“ nepřiměl.

Příští týden by měl v pořadu vystoupit další z prezidentských kandidátů, někdejší šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Lze očekávat, že i jemu bude nabídnuta příležitost, aby dal najevo, koho považuje za prospěšného a koho naopak nikoliv.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.