Lidovky.cz

Novou šéfredaktorkou zpravodajství Českého rozhlasu se stala ‚harcovnice‘ Julie Stejskalová

Média

  18:23
PRAHA - Členové Rady Českého rozhlasu jmenovali do funkce novou šéfredaktorku Zpravodajství a publicistiky Julii Stejskalovou. Ta sama sebe označila za starou zpravodajskou harcovnici. Na středečním zasedání rady byl tématem také rozpočet, přičemž vybraná částka z koncesionářských poplatků za první pololetí roku činila 1,052 miliardy korun. Mimo jiného se řešila i práce ombudsmana nebo stížnosti od diváků.

Nová šéfredaktorka zpravodajství ČRo Julie Stejskalová. foto: ČTK

Prima získala vysílací licenci na CNN Prima News, kanál má vysílat nejméně 16 hodin denně

Julie Stejskalová ve funkci od čtvrtka nahradí Martina Ondráčka, který odchází na nový zpravodajský kanál CNN Prima News. „Ujímám se funkce s velkou pokorou, doufám, že zúročím své zkušenosti ze zpravodajství, protože jsem starou zpravodajskou harcovnicí,“ řekla Stejskalová. Podle ní bude jedním z prvních úkolů stabilizovat situaci v jednotlivých redakcích. „Je důležité se správně rozhodovat o tom, jaké události budeme krýt a jaké informace budeme čtenářům a posluchačům předávat, aby se dokázali dobře zorientovat,“ uvedla.

Julie Stejskalová působí ve Zpravodajství Českého rozhlasu od ledna 2015. Přes 30 let pracovala na nejrůznějších pozicích v tiskové agentuře ČTK.  Vyzkoušela pozice od redaktorky, reportérky, zahraniční zpravodajky až po vedoucí vnitropolitické redakce, byla také šéfeditorkou. V ČTK se podílela i na vývoji redakčního systému. Vystudovala Fakultu žurnalistiky UK a absolvovala nejrůznější stáže v zahraničních médiích.

Rada na zasedání také probírala výběr koncesionářských poplatků za první pololetí letošního roku. Evidovaných rozhlasových přijímačů je podle ekonomického ředitele Českého rozhlasu (ČRo) Martina Vojslavského přes 3,8 milionu, což zajistilo výnosy v hodnotě 1,052 miliardy korun. 

Šéf Českého rozhlasu chce zvýšit koncesionářský poplatek. Spusťte kampaň, doporučila vysílací unie

Meziroční zvýšení o dva miliony je zároveň o 1,2 milionu korun více, než počítal původní plán. „Zhruba pětadevadesát procent rozpočtu je naplněno z rozhlasových poplatků, mě by potěšilo navýšení poplatku alespoň o pět korun,“ konstatoval už dříve generální ředitel ČRo René Zavoral. Podle tiskového mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny, ale zvyšování poplatků není na pořadu dne. „Zvýšení koncesionářského poplatku je naší kontinuální snahou. Do budoucna budeme usilovat alespoň o indexizaci poplatku, ale v současné době díky tomu, že byla schválena výjimka ohledně DPH pro ČRo a Českou televizi do roku 2021, tak je rozpočet relativně stabilizovaný,“ řekl. 

Poradním orgánem generálního ředitele ČRo je ombudsman. „Přijímám a řeším jakékoliv podněty posluchačů, které se týkají toho, co některá ze stanic ČRo vysílala. V prvním pololetí napsalo do kanceláře ombudsmana zhruba 1100 posluchačů. Velký počet reakcí vyvolaly změny na stanici Dvojka, šlo zhruba o 50 procent všech podnětů,“ řekl ombudsman ČRo Milan Pokorný. Podle něj ale vedení rozhlasu na stížnosti vůči jednotlivým segmentům vysílání adekvátně reagovalo a nejčastěji kritizované prvky opravovalo. Postupem času tak stížnosti na vysílání Dvojky téměř vymizely. „Stále ale setrvávají stížnosti na úroveň mluveného projevu, to se nikdy nemění. Takové připomínky předávám oddělení vzdělávání,“ konstatoval Pokorný.

Český rozhlas by se měl zamyslet nad obsahem a programovou nabídkou, říká zpráva vysílací unie

Český rozhlas se podrobil v minulých měsících mezinárodnímu srovnávacímu procesu s cílem zjistit, jestli dostatečně naplňuje roli média veřejné služby. Ze závěrů hodnotící analýzy Evropské vysílací unie (EBU) vyplynulo, že ČRo splňuje základní hodnoty média veřejné služby. Zároveň EBU vydala doporučení, ve kterých bylo například právě zvýšení koncesionářského poplatku nebo větší znalost posluchačů od ČRo. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.