Lidovky.cz

První ročník národní soutěže Chytrá města pro budoucnost 2017 zná vítěze

Ekonomika

  11:23

Poté, co letos v červnu na Pražském hradě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předala ocenění vítězům kategorií MODEL a OSOBNOST SMART CITY 2017, vybrala v závěru září Odborná porota národní soutěže CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST vítěze také v kategoriích PROJEKT a IDEA 2017. Z nominovaných řešení, která do soutěže přihlásili jak představitelé veřejné správy, tak dodavatelé chytrých řešení, určili porotci soutěže ve druhém kole hodnocení i na základě výsledků osobních návštěv a pohovorů držitele titulů CHYTRÁ OBEC, CHYTRÉ MĚSTO, CHYTRÝ REGION a CHYTRÁ IDEA SMART CITY. Kategorie PROJEKT představuje realizovaná chytrá řešení, ať již v plném či pilotním provozu. Hodnocení odráží míru jejich proveditelnosti, udržitelnosti, dosažených úspor, využití opendat a zapojení občanů. Porota nejvýše ocenila tyto obce a tyto projekty:

Ve velikostní kategorii “obec o 10 tisíc obyvatel “získaly TITUL CHYTRÁ OBEC 2017 HODONICE s projektem “Řešení mapových služeb GisOnline”. Obec uskutečnila uživatelsky jednoduchý systém webové mapové aplikace “na míru”, která je velmi efektivním, přesným a pravidelně aktualizovaným řešením pro evidenci, řízení a správu majetku. Jde o rozhraní, které obec publikuje široké veřejnosti a zejména svým občanům.

Ve velikostní kategorii “město 10 až 50 tisíc obyvatel” se stal NOSITELEM TITULU CHYTRÉ MĚSTO 2017 PÍSEK za projekt “Veřejná část energetického portálu”.
Město Písek s dodavatelskou společností ENESA v rámci naplňování pilířů Inteligentní energetika a služby a Integrované struktury a ICT ideového dokumentu Modrožluté knihy Smart Písek provozuje veřejnou část energetického portálu, který zpřístupňuje vybraná statistická data formou opendat široké veřejnosti.

Ve velikostní kategorii “město nad 50 tisíc obyvatel” zvítězilo a TITUL CHYTRÉ MĚSTO 2017 OBDRŽELO STATUTÁRNÍ MĚSTO BRNO za projekt “Brňáci pro Brno” s efektivním hlášením závad na komunikačních plochách s podporou mobilní aplikace, platformy Google Maps a GPS. Přihlašovatelem projektu je společnost Brněnské komunikace (BKOM), jejímž zřizovatelem je statutární město Brno. Efektivnost projektu spočívá v jeho ověřeném fungování díky jednoduchosti, operativnosti a selekci přístupu při řešení závad nejen na místních komunikacích, ale i silnic II. a III. třídy na území města. Občan tak získává průběžnou kontrolu nad řešením závady od jejího nahlášení, až po vyřešení.

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ se koná pod záštitou resortu Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Podporu poskytla národní soutěži „Chytrá města pro budoucnost” i Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR). Jedná se o mezinárodně̌ certifikovanou asociaci, která významně̌ přispívá k rozvoji programu SMART CITY v Česku. Sdružuje na 130 tuzemských měst, obcí i regionů. Již 22 let podporuje kvalitu veřejné správy a udržitelný rozvoj podle cílů OSN.

 Více informací o soutěži naleznete na stránkách www.soutezchytramesta.cz

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.