Lidovky.cz

‚Paní pošťačka tu starou paní udala.‘ Narušeným vztahům pomáhá mediace

Právo

  6:30
PRAHA - Neštěstí se může při troše neopatrnosti stát hned a následující trestní řízení může snadno vyhrotit vztahy i mezi lidmi, kteří vedle sebe jinak poklidně a přátelsky žili dlouhá léta. K urovnání narušených vztahů však může posloužit mediace ze strany Probační a mediační služby.

Mediace. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

„Kdysi jsem měla na starosti případ, kdy stará paní na vesnici odhazovala sníh, přijela za ní pošťačka jako každý jiný den po dlouhá léta a v okamžiku, kdy jí podávala noviny, jí pes té staré paní prokousl ruku. Aby si paní pošťačka mohla uplatnit pracovní neschopnost, bylo třeba pokousání nahlásit. To ovšem vedlo k výslechům policie a zahájení trestního stíhání, což si někteří vyložili tak, že paní pošťačka tu starou paní udala. Tak to ovšem nebylo, paní pošťačka z toho byla zoufalá a bylo jí to líto,” řekla Jaroslava Šabrňáková, vedoucí střediska a zástupce krajského vedoucího Probační a mediační služby Svitavy během přednášky, kterou uspořádal právnický spolek Common Law Society. Podle Šabrňákové se jedná o typický případ, kdy se lidé znají a kdy je potřeba ty vztahy si mezi sebou urovnat, aby spolu mohli lidé dál žít na jednom místě.

Výběr soudců se dostal do slepé uličky, říká šéfka Soudcovské unie

„Naším cílem je vrátit konflikt lidem, nechat je promluvit si o tom, co se stalo a vyřešit si to,” popsala Šabrňáková účel mediace. Jejím prostřednictvím se poškozený i pachatel snaží urovnat vzniklý konflikt a nalézt společné řešení následků trestného činu.

„Mediace je určená pro ty, kteří chtějí věc řešit a kteří často nemají zájem na tom, aby proběhlo trestní řízení. V případě pachatelů je mediace ideálním řešením pro ty, kteří se ze svého činu doznávají a jsou ochotni přijmout odpovědnost. Neznamená to ale, že když jedna ze stran nesouhlasí s mediací, že by to vedlo k horšímu procesnímu postavení v trestním řízení,” řekla Šabrňáková. Sami mediátoři se podle ní snaží vstupovat do případu jen v té chvíli, kdy je vina pachatele jasná.

Mediace podle Šabrňákové nemá limity, co se týče závažnosti spáchaného činu. Nejčastěji dochází k mediaci v případě trestných činů ublížení na zdraví z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, krádeži, výtržnictví a poškození cizí věci. Během přednášky ovšem zazněl i popis případu, kdy pachatel vraždy projevil zájem promluvit si s pozůstalými a ujistit je, že jim z jeho strany po propuštění nic nehrozí.

Po mediaci mnohdy následuje odklon v trestním řízení jako je podmíněné zastavení trestního stíhání nebo narovnání jehož podstatou je odčinění všech škodlivých následků trestného činu. „I po osmnácti letech vysvětlujeme, že odklánět se může i bez mediace, ale s ní je to lepší,” podotkla Šabrňáková.

Mediace bez advokáta

„V případě mediace platí nepsané pravidlo, advokát do mediace nepatří. Nevyplatí se to,” upozornila Šabrňáková. Důvodů je podle ní hned několik. V případě, že by advokáta měla pouze jedna strana, síly by byly značně nevyrovnané. Situace ovšem nemusí být lepší ani v případě, že advokáta mají obě strany. „Měla jsem na starosti mediaci, kde se dva mladí lidé chtěli dohodnout poté, co došlo ke způsobení lehké újmy na zdraví. Nakonec oba přišli s advokátem, a protože se mi zdálo, že síly jsou vyváženy, pustila jsem je oba do procesu. Problém byl v tom, že ty dva mladé lidi málem nepustili ke slovu. Mediaci jsem musela ukončit,” popsala Šabrňáková. Situaci nakonec vyřešila tak, že si další týden nejprve přizvala pachatele s poškozeným a až poté k dohodě přizvala advokáty.

Budoucnost kvalitní advokacie je v lidech, ne firmách, říká Karel Muzikář

Problém ovšem nemusí být pouze v nevyrovnaných silách, ale i v hrozbě, že obhajoba by následně mohla být postavena na informacích, které zazněly během mediace. „To je zcela nepřijatelné. Na druhou stranu jsou advokáti velmi užiteční při sjednávání dohody o náhradě škody,” řekla Šabrňáková.

Šabrňáková také upozornila, že vedle mediace existuje také restorativní rodinná skupinová konference určená pro řešení protiprávního jednání dětí a mladistvých. Jeho podstatou je setkání pachatele, poškozeného, blízkých osob a také zástupců komunity, ať už jde o třídního učitele, trenéra nebo sousedy. Cílem je nejen nalézt přiměřený způsob potrestání ale i zohlednit zájmy komunity a poškozeného.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.