Lidovky.cz

Pro pražskou kancelář je velmi těžké v Brně uspět, říká advokát Hanslik

Právo

  7:00
PRAHA - „Právo už nebude stačit, klienti očekávají další znalosti,” říká v rozhovoru pro LN Erwin Hanslik, vedoucí partner mezinárodní advokátní kanceláře Taylor Wessing v České republice.

Erwin Hanslik je vedoucím partnerem mezinárodní advokátní kanceláře Taylor Wessing v České republice. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hlavní je udržet DNA kanceláře, shodují se advokáti Bříza a Trubač

LN: Jak se rakouský právník stane partnerem české pobočky mezinárodní advokátní kanceláře v Praze?
V naší rodině je právo taková nemoc. Dědeček i tatínek byli advokáti, oba moji bratři studovali právo. Jediná černá ovce je moje sestra, která studovala ekonomii, ale pak si naštěstí vzala advokáta (smích). Já jsem ze začátku studium práva neměl moc rád. Na univerzitě jsem v mezidobí dostal šanci absolvovat stáž v německé PR agentuře a pro tuto práci jsem se skutečně nadchnul. Mým snem bylo stát se poradcem pro public relations. Tehdy by mi nabídli práci ihned, ale podmínkou bylo, že budu mít vysokoškolský diplom, jedno z jaké školy. A tak jsem se opět vrátil k právu, když už jsem měl několik semestrů za sebou. Počítal jsem ale s tím, že až studium dokončím, budu pokračovat v oboru PR. Ale člověk míní a život mění. Po studiích jsem využil možnosti pracovat v jedné z největších advokátních kanceláří v Praze. Za tři měsíce jsem ale zjistil, že práce právníka není zase tak nudná. Řešili jsme hlavně hospodářské právo, a já byl hlavní kontaktní osobou pro německy hovořící klienty, takže jsem se cítil velmi důležitý. Práce mě naprosto pohltila, zůstával jsem každý den do večera a pracoval jsem minimálně jeden den o víkendu.

LN: Vůbec jste neuvažoval, že se vrátíte zpátky do Rakouska? Nebylo Vám překážkou, že jste neuměl česky?
Nechtěl jsem se vrátit, aniž bych něco dokázal. Odhodlal jsem se jít i na české advokátní zkoušky. Češtinu jsem do té doby vůbec neuměl. Domníval jsem se, že se prostě jednou ráno probudím a budu mluvit česky. Ale to se bohužel nestalo (smích). Musel jsem se začít věnovat jeho studiu v jazykové škole. I dnes je stále pro mne ještě jednoduší mluvit česky o smlouvě, než vést společenskou konverzaci. Po těchto zkouškách jsem chtěl skloubit svoje zkušenosti i akademické vzdělání a začít pracovat pro rakouskou kancelář. Advokátní kancelář Taylor Wessing zde byla již dva roky a já do ní nastoupil v říjnu 2000.

LN: Jaké jsou hlavní rozdíly ve výkonu české a rakouské advokacie?
Trochu mi vadí, že v Česku soudní řízení trvají stále velmi dlouho. Když radíme klientům v transakcích v oblasti nemovitostí, tak do smluv dáváme vždy rozhodčí doložky. Zejména pak, když jde o mezinárodní transakci s vyšší hodnotou. Klienti chtějí pochopitelně co nejrychleji vidět výsledek, a to se občas nedaří. Oni by rozhodně preferovali definitivní výsledek po roce, ať už je jakýkoliv, než dobrý výsledek za deset let. Výhoda rozhodčího řízení je v jeho rychlosti a nemožnosti se odvolat. V Rakousku zase nemá rozhodčí řízení takový význam. To je asi největší rozdíl mezi Rakouskem a Českem.

LN: Jste vedoucím týmu Real Estate v centrální a východní Evropě. Chovají se vaši klienti úsporněji vzhledem k tomu, že se hovoří o příchodu další krize?
Naštěstí ne, pořád máme dost práce. Zaznamenal jsem však jeden trend. Zejména v Praze už není tolik nových kancelářských budov, do kterých by investoři rádi vložili své peníze. Ještě před pěti lety čekali, až bude kancelářská budova postavená, a v ideálním případě celá pronajatá, teprve pak investovali. Trh se ale změnil. Investoři už nemohou tak dlouho čekat, musí investovat dříve a počítat s rizikem, že projekt se možná nevyvine tak, jak se plánovalo. Musí na sebe prostě brát více rizik.

LN: Souvisí s tím nějak skutečnost, že jste nedávno znovu otevřeli pobočku v Brně?
Částečně ano. Brno je moc krásné město – je uprostřed cesty mezi Prahou a Vídní či Budapeští. Jsou tam zajímavé společnosti a mezinárodní advokátní kanceláře tam skoro nejsou zastoupeny. To pro mě osobně bylo velmi překvapující. Musel jsem se ale naučit, že byť je Praha od Brna jen 200 kilometrů vzdálená, je to úplně jiný svět. Pro brněnského podnikatele je skoro nemožné se obrátit na pražskou advokátní kancelář.

LN: Jak to myslíte?
Nevím, možná je to otázka jiné mentality. Brněnští podnikatelé rádi spolupracují s lokálními partnery. Řekl bych, že pro pražskou kancelář je velmi těžké v Brně uspět. Myslím si, že jeden z klíčů, díky kterému tam uspějeme, je právě fakt, že máme lokální tým. Tohle ale z Rakouska znám také.

LN: Bylo těžké pobočku dobře rozjet?
Před několika lety jsme tam pobočku otevřeli, fungovala 10 let, ale z nějakého důvodu nefungovala tak, jak bychom si představovali. Udrželi jsme si tam alespoň zastoupení pražské kanceláře. Loni však padlo rozhodnutí, že byznys zkusíme nastartovat znovu. Nebylo ale vůbec jednoduché najít ten správný tým. Vnímal jsem to tak, že v Brně je celkově spokojenost lidí s pracovními podmínkami velmi vysoká. Nevadí jim, že pracují v malé lokální kanceláři. A zdálo se mi, že nechtějí žádnou změnu. Překvapilo mě, jak těžké bylo najít právníky pro pobočku naší mezinárodní kanceláře. To se v Brně přeci nestává každý den. Naštěstí jsme ale šikovné právníky našli a jsme velmi spokojeni.

LN: Některé mezinárodní kanceláře z českého trhu odešly, naposledy třeba Weil Gotshal & Manges. Nehrozí to u Taylor Wessing?
Taylor Wessing je silná síť – máme společné logo a naši klienti mají pocit, že jsme jedna kancelář, ale každý subjekt je v každé zemi zcela finančně samostatný. Máme společný jen business development a marketing. Samozřejmě se velmi rádi zapojujeme do přeshraniční spolupráce, která, díky této zdravé síti, je velmi silná a efektivní. A já jsem skutečně rád, že jsme finančně nezávislí. Škodlivost příliš úzkého provázání, kdy finanční propojení a závislost nedělá dobrou službu, ukazuje právě nedávný případ Weil Gotshal & Manges, nebo také Freshfields Bruckhaus Deringer nebo Linklaters. Trh už tyto závislosti tvrdě trestá. Praxe potvrdila, že kancelář v Praze dnes už nemůže fungovat na stejných finančních principech jako kancelář v Londýně nebo New Yorku. Moji londýnští kolegové si účtují 700-800 Liber za hodinu, my se pohybujeme v relacích kolem 200 Eur, jsou ale i kauzy, kdy si musím účtovat i méně. Ale etablovali jsme se dobře na českém trhu a já se domnívám a pevně věřím, že nic takového nepřipadá v úvahu.

LN: Jednu z největších poboček má Taylor Wessing v Londýně. Jak vnímají vaši tamní kolegové Brexit?
Jsou samozřejmě zoufalí, protože už vidí, že mnoho společností z Anglie odchází nebo přemýšlí, že odejdou. Některé z nich uvažují o tom, že se přestěhují do Irska, nebo zajímavá alternativa je i Německo.

LN: Na Právnické firmě roku jste dostali cenu za nejlepší klientské služby. To je kategorie, kterou je obtížné měřit. Proč si myslíte, že jste si cenu odnesli?
Na tuto otázku asi neumím úplně odpovědět. Zřejmě jsou klienti s našimi službami spokojeni. Výhodou ale určitě je, že jsme velmi flexibilní nejen v oblasti pracovních sil, ale především v množství cizích jazyků, kterými jsme schopni s klienty řešit jejich případy. Skoro každý právník je u nás schopen pracovat ve třech jazycích, což sice není výjimka na českém trhu, ale přeci jenom to není tak obvyklé. Ve většině zdejších mezinárodních kanceláří mluví všichni velmi dobře anglicky, ale že by někdo mohl pracovat ještě v druhém cizím jazyce téměř s lokálním přízvukem, to už je něco speciálního. Pokud mohu porovnat s ostatními pobočkami, kde mluví všichni velmi dobře anglicky, je vždy velkým bonusem, když hovoří ještě jiným světovým jazykem. U nás tuto znalost ale požadujeme. Máme stále hodně klientů z Německa či Rakouska, kteří mluví dobře anglicky, ale jsou rádi, když mohou mluvit i německy. A také se snažíme rozumět jejich byznysu. Když mluvím s našimi studenty, tak se jim snažím vysvětlit, že právo jako takové už nebude v budoucnu stačit. Klienti totiž očekávají, že budeme rozumět třeba technickým řešením, nebo jak funguje nemovitost.

ERWIN HANSLIK

  • Erwin Hanslik je vedoucím partnerem mezinárodní advokátní kanceláře Taylor Wessing v České republice od roku 2000.
  • Od roku 2007 je partnerem Taylor Wessing CEE.
  • Jako vedoucí celého týmu Real Estate & Construction CEE vede právníky v rámci sítě v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a na Ukrajině. Hanslik poskytuje poradenství tuzemským i mezinárodním klientům zejména v transakcích s nemovitostmi.
  • Je také viceprezidentem Real Estate Commission of the Union Internationale des Advocats. Patří mezi členy Královského institutu diplomovaných znalců (RICS). Pravidelně se účastní mezinárodních veletrhů pro segment nemovitostí, jako jsou MIPIM a Expo Real.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.