Lidovky.cz

Právo

KOMENTÁŘ: Obstojí váš compliance program v praxi?

Seznámení se s interními předpisy může pomoci společnosti se vyvinit.

Seznámení se s interními předpisy může pomoci společnosti se vyvinit. foto: Shutterstock

Názor
PRAHA - Pojem compliance program představuje oficiální závazek společnosti k dodržování všech právních norem právního řádu dané země. V rámci takových programů jsou zejména vytvořeny a představeny vnitřní normy, jak právní tak etické, které jsou následně důsledně dodržovány. Samozřejmostí by mělo být, že pro české zaměstnance a český management jsou programy vyhotoveny v českém znění a jazyce, tak aby nebylo pochyb o tom, že každá osoba byla skutečně s obsahem programu plně srozuměna.
  7:00

Interní předpisy ‚na oko‘. Prevence zabrání trestnímu stíhání firem

V souvislosti s účinností novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim (zák. č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob), účinné od 1. prosince 2016, došlo k zásadnímu zpřísnění a zostření trestní odpovědnosti právnických osob. Ačkoliv je tato striktní právní úprava účinná již více než tři roky, praxe potvrzuje, že společnosti mají stále problém s řešením a vytvářením interních programů tak, aby tyto programy splňovaly specifické požadavky, jenž by byly přesně ušité na míru té které společnosti, a jejichž dodržováním by se v konečném důsledku mohla obchodní společnost úspěšně vyvinit v případném trestním řízení.

V zákoně o trestní odpovědnosti právnických osob jsou uvedeny trestné činy, které právnická osoba spáchat nemůže, ve všech ostatních případech se vychází z přičitatelnosti trestných činů právnické osobě, která za ně tak plně odpovídá. Trestné činy, které nelze právnické osobě přičíst, jsou takové trestné činy, které jsou úzce spjaté s jednáním fyzických osob, např. trestný čin vraždy. Na právnickou osobu se ale vztahují všechna ostatní protiprávní jednání, která spáchaly osoby v jejím zájmu nebo v rámci její činnosti, pokud jednaly jako statutární orgán, nebo jeho člen, či jako osoba ve vedoucím postavení, nebo jako osoba, která má rozhodující vliv na řízení společnosti, a konečně též jako zaměstnanec nebo jako osoba při plnění pracovních úkolů.

Advokátka Markéta Deimelová.

Většina našich klientů jsou mezinárodně působící společnosti, které při svém podnikání zároveň podléhají více jurisdikcím. Tato skutečnost vyžaduje důsledné dodržování nejen českých právních předpisů, ale i dalších evropských národních a unijních právních předpisů. V tomto smyslu je třeba vytvořit či upravit již existující compliace programy tak, aby byly účinné v rámci celé mezinárodní skupiny. Za určitých okolností totiž hrozí v případě porušení právních předpisů ze strany dceřiné společnosti i následné velké finanční postihy pro mateřskou společnost.

Dobře nastavené compliance programy mohou v některých evropských státech, jako je např. Rakousko, vést k případnému snížení pokuty v rámci procedury narovnání u antimonopolního úřadu. V České republice mohou za určitých okolností přispět k částečnému, či úplnému zproštění obžaloby právnické osoby a tím následně k vyvinění se z trestní odpovědnosti.

Jaké tresty pro právnickou osobu za spáchaný a přičitatelný trestný čin připadají do úvahy? Jedná se o peněžitý trest, trest propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži, zákaz přijímání dotací a subvencí, uveřejnění rozsudku, či zrušení právnické osoby.

Předpokladem tzv. vyvinění je mimo jiné ta skutečnost, že právnická osoba má dobře nastavené fungující compliance programy, jejichž dodržování důsledně prověřuje, aplikuje a kontroluje. Nestačí tedy compliance programy pouze „vyvěsit“ na internetu či rozdat zaměstnancům při podpisu smlouvy. Důležitý je faktický stav ve společnosti, tedy prostředí, ve kterém je plně implementován protikorupční režim a funguje pravidelný dozor.

Jak postupovat v případě, že si společnost není jistá, zda-li jsou u ní nastaveny veškeré compliance programy správně? V ideálním případě společnost vyhledá služeb kvalifikované osoby, která s ní nemá žádný vztah a může tak pomoci z „venku“ nezaujatě posoudit fungování společnosti v oblasti compliance a případně i odhalit potencionálně nezákonné praktiky. S ohledem na citlivé informace, které jsou velmi často součástí obchodního tajemství, je důležité zvážit, jakou osobu interním auditem pověřit, vhodné je zavázat takovou osobu povinností mlčenlivosti, či se rovnou obrátit na advokáta, který je vázán etickým kodexem České advokátní komory a relativní širokou a chráněnou povinností mlčenlivosti vůči svému klientovi přímo ze zákona o advokacii.

Autorka je evropská usazená advokátka v Rakousku, advokátka v České republice a partnerka Taylor Wessing Česká republika.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.