Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Justice může vydělat na svém pochybení. Tendr na insolvenční rejstřík nebyl nejlepší

Právo

  19:53
PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti může vydělat na vlastním pochybení. Zrušení tendru na elektronický insolvenční rejstřík mu dává šanci připravit projekt znovu a lépe.

Původní Insolvenční rejstřík. foto: Printscreen aplikace Insolvenční rejstřík

Nový elektronický Informační systém insolvenčního rejstříku se odkládá. Ministerstvo zrušilo zadávací řízení

Jeden z klíčových projektů pro digitalizaci české justice se komplikuje. Ministerstvo spravedlnosti totiž kvůli nedostatkům v zadání zrušilo výběrové řízení na dodavatele elektronického insolvenčního rejstříku (eISIR). Projekt, který měl podle původního plánu ještě letos zrychlit a zefektivnit průběh insolvenčních řízení, nabere zpoždění. Soudci, insolvenční správci, podnikatelé, věřitelé i dlužníci tak budou muset i nadále zpracovávat statisíce dokumentů zastaralým způsobem namísto toho, aby rutinní a opakující se práci přenechali strojům a ušetřený čas věnovali odborné práci.

Ve hře jsou navíc nemalé peníze. Zhruba tři čtvrtiny nákladů na čtvrtmiliardový projekt má pokrýt již přislíbená dotace z Evropské unie. Pokud se ale eISIR zdrží déle, mohlo by se stát, že Česko o šanci čerpat tyto prostředky přijde.

Přesto lze zrušení tendru vnímat především jako dobrou zprávu. Zadávací dokumentace byla skutečně nejasná, příliš obecná a chyběly v ní některé podstatné informace. Potenciální uchazeči o zakázku proto na ministerstvo od zahájení řízení v září loňského roku poslali stovky doplňujících dotazů. Objevily se dokonce i dvě námitky. Za těchto podmínek reálně hrozilo, že konečná podoba eISIR zůstane do velké míry v rukou vítězného dodavatele a vzdálí se představám ministerstva i uživatelů rejstříku. Pokud by došlo jen k dílčím úpravám systému a elektronický rejstřík zaostal za možnostmi, jež moderní technologie v současnosti nabízejí, promarněná příležitost by se nahrazovala jen těžko. Vždyť kdo by pak chtěl dát znovu stamiliony za něco, co už jednou zaplatil?

Ministerstvo spravedlnosti tak nyní paradoxně může na vlastním pochybení vydělat. Kromě toho, že mu nový tendr dá šanci připravit zadání znovu, podrobněji a precizněji, objevila se ještě jedna příznivá okolnost. Evropská unie nedávno schválila směrnici o insolvenci, která u řady úkonů vyžaduje, aby mohly probíhat elektronicky. Česko tak může v rámci nového výběrového řízení na eISIR požadavky směrnice zohlednit a předejít tak nutnosti upravovat systém zpětně poté, co bude zavedena do tuzemského právního řádu.

Nyní nezbývá než doufat, že resort spravedlnosti připraví bez zbytečného odkladu nové zadávací řízení a dá si na podmínkách pro dodavatele opravdu záležet. Výsledkem by pak i v Česku mohl být podobně rychlý, bezpečný a efektivní elektronický insolvenční rejstřík, který mají od loňského roku na Slovensku. Od slovenských insolvenčních správců, se kterými přicházím pracovně často do kontaktu, jsem na ISRU, jak se tamnímu systému zkratkou říká, slyšel zatím jen samou chválu.

Autor je výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, a.s.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.