Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Plošné zásahy do soukromí – co vše o nás ví Velký Bratr?

Právo

  7:00
PRAHA - Technický rozvoj a digitalizace mají i své negativní stránky, mimo jiné usnadňují zásahy do našeho soukromí. Následujících několik případů plošného shromažďování údajů pro orgány veřejné moci není ani zdaleka vyčerpávajícím výčtem. Každý si však takto může udělat alespoň částečný obrázek o tom, jaké všechny údaje o něm některý z orgánů veřejné moci má k dispozici.

Informace sbírají také telefonní operátoři. foto: Shutterstock

GDPR dopadá i na mobilní aplikace. Zakazuje zpracovávat údaje, které nejsou nezbytné

Telekomunikační operátoři shromažďují provozní a lokalizační údaje prakticky každého z nás za účelem vyšetřování, odhalování a stíhání závažných trestných činů. Tzv. Data Retention směrnici již před více než 5 lety Soudní dvůr EU prohlásil za neplatnou z důvodu zásahu do základních práv i vůči osobám, u nichž žádné podezření ze závažné trestné činnosti neexistuje. V právním řádu ČR však povinnost uchovávat po 6 měsíců řadu údajů o každém hovoru, jeho účastnících, lokalitě apod. zůstala dodnes. Údaje každého z nás si mohou vyžádat orgány činné v trestním řízení, Policie ČR, BIS, Vojenské zpravodajství a také ČNB. Vloni se tak stalo celkem ve 332 892 případech, téměř dvakrát více než v roce 2013 (175 524 případů), počet účastníků elektronických komunikací ani kriminalita se přitom dle oficiálních statistik nezdvojnásobila.

Letečtí dopravci v rámci jmenné evidence cestujících (Passenger Name Record) shromažďují rozsáhlé údaje za účelem prevence, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti. Jde o jméno, příjmení, adresu, kontaktní údaje, datum narození, státní občanství, číslo a typ cestovního dokladu cestujícího, ale také o přesné údaje o letu (rezervační kód, data rezervace, vystavení letenky, plánované cesty, kód leteckého dopravce, číslo letu, datum a čas odletu a příletu), o průběhu letu, údaje o zavazadlech, o stavu odbavení cestujícího a např. také číslo sedadla, celkový počet cestujících v příslušném letu, či veškeré údaje o platbě za letenku. Letecký dopravce předává tyto údaje Policii ČR, každý členský stát EU zřizuje „útvar pro informace o cestujících“ a zajistí předání údajů osob identifikovaných tímto útvarem příslušným útvarům ostatních členských států; také Europol je oprávněn si údaje vyžádat.

Dálniční známky budou mít od roku 2021 elektronickou podobu. V evidenci vozidel s uhrazenou známkou proto bude SPZ, stát registrace vozidla, údaje o uhrazeném období, datum a čas úhrady, kontaktní e-mail, či telefon a údaje o alternativním pohonu vozidla; u vozidel osvobozených od zpoplatnění se bude zaznamenávat také důvod osvobození a údaje o provozovateli vozidla. Systém tzv. „videodetekce“ bude zaznamenávat pohyb vozidel v konkrétních úsecích silnic a porovnávat jej s údaji v evidenci, kontrolovat úhrady poplatků a sankcionovat „neplatiče“. Původní návrh Ministerstva dopravy předpokládal i evidenci osob osvobozených od poplatku obsahující identifikační údaje, čísla průkazů ZTP nebo ZTP/P a další u těžce zdravotně postižených občanů a nezaopatřených dětí léčených se zhoubným nádorem, či s hemoblastosou, Poslanecká sněmovna však byla proti.

Všechna nová osobní a lehká nákladní vozidla jsou již od loňského března povinně vybavena palubním systémem automatického tísňového volání eCall využívajícím linku 112, vč. vestavěné SIM karty. eCall průběžně zaznamenává a aktualizuje informace o vozidle (výrobce, typ a model, barva, druh paliva), o počtu zapnutých bezpečnostních pásů a také o přesné poloze vozidla a směru jízdy, v případě vážné nehody automaticky spustí volání na číslo tísňového volání 112.

Kromě samotného vědomí toho, že o nás jednotlivé orgány shromažďují rozsáhlé množství údajů, stojí za povšimnutí také tempo, s jakým přibývají nové případy. Z výše uvedených jen v roce 2018 přibyla jmenná evidence cestujících a eCall, za rok se přidají elektronické dálniční známky. Všechny mají jistě dobré důvody pro shromažďování údajů a je na každém z nás, zda jejich existenci, účel a míru posoudíme jako potřebné a užitečné, či jako nevítaný zásah do našeho soukromí.

Autor je advokát v advokátní kanceláři LEGALITÉ.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.