Lidovky.cz

Právo

KOMENTÁŘ: Systém e-neschopenek je výrazným krokem vpřed

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Názor
PRAHA - Po bouřlivých diskusích v minulosti, kdy například v roce 2013 proti elektronické neschopence razantně vystoupila Česká lékařská komora s odůvodněním, že systém bude mít mnohé technické nedokonalosti, které budou pouze zdržovat lékaře, byla tato výrazná změna přijata zákony č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 Sb., s cílem zjednodušit předávání informací mezi nemocnými, tedy pojištěnci v dočasné pracovní neschopnosti, Českou správou sociálního zabezpečení, zaměstnavateli a samozřejmě lékaři. Ostrý provoz byl zahájen 1. ledna 2020.
  7:00

Lékaři si opět stěžují na e-neschopenky, o jejich zrušení chtějí jednat s ministryní Maláčovou

Hlavní změnou je, že rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (DPN) vystavuje lékař v elektronické podobě (papírová forma bude možná pouze výjimečně v případě technického výpadku). Zaměstnanec od lékaře tak obdrží jen průkaz dočasně práceneschopného pojištěnce. Zaměstnanec už nemusí zaměstnavateli předávat žádné doklady k DPN, musí ho však o vzniku dočasné pracovní neschopnosti informovat. Konkrétní forma notifikace zaměstnavatele není stanovená a záleží na dohodě s ním – v praxi se bude nejčastěji jednat o telefonický kontakt, případně email. Zaměstnavatel bude mít k dispozici po přihlášení na ePortálu ČSSZ služby, které mu poskytnou detailní informace k dočasné pracovní neschopnosti každého zaměstnance i souhrnný přehled všech práce neschopných zaměstnanců. Zaměstnavatel bude mít možnost prostřednictvím ePortálu ČSSZ podat žádost o zasílání notifikací o dočasných pracovních neschopnostech svých zaměstnanců.

Notifikace o vzniku, trvání a ukončení dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance budou zasílány do určených datových schránek a/nebo na určené e-mailové adresy, které zaměstnavatel uvede ve své žádosti. Nemocenská od OSSZ se vyplácí stejně jako mzda/plat či odměna, tedy zaměstnavatel informuje OSSZ o tom, jaký účet či adresu v rámci České republiky zaměstnanec používá, samozřejmě zaměstnanec může kontaktovat OSSZ a požádat o výplatu nemocenského v hotovosti, k tomu je však nutné kontaktovat prostřednictvím tiskopisu, poštou či datovou schránkou přímo OSSZ.

Vše se samozřejmě v omezené míře týká i OSVČ, kteří se dobrovolně účastní nemocenského pojištění. Ti nemají od koho dostávat náhradu mzdy, tedy dostávají pouze nemocenské od příslušné OSSZ (od 15. dne pracovní neschopnosti). OSVČ od lékaře obdrží průkaz za účelem zaznamenání příští kontroly a trvání a ukončení neschopnosti – tento je potřeba si ponechat za účelem případné kontroly od OSSZ.

Co se týče „starších“ neschopenek, které jsou vystavené na stávajícím (pětidílném) tiskopisu do 31. prosince 2019, tak proces pokračuje v původní podobě, tedy skrze papírové tiskopisy, které jsou určeny pro zaměstnavatele a tiskopisy, které zaměstnavatel po doručení od zaměstnance dále předává na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Úprava bude rovněž odlišná pro dokládání pracovních neschopností zaměstnanců, které nastanou na území jiných států EU – v takovém případě budou českým pojištěncům vystaveny doklady o pracovní neschopnosti v zahraničí, podle právní úpravy odvíjející se od dotčeného členského státu EU (tedy v papírové podobě).

Pro úplnost je nutné dodat, že ostatní dávky kromě neschopenek – tedy například ošetřovné, otcovská, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství apod. zůstávají zatím klasicky v papírové podobě, tedy se elektronizace plynoucí z nové právní úpravy uplatní právě pouze jen na neschopenky a ostatní postupy zůstávají původní.

Závěrem lze říci, že celý systém je výrazným krokem vpřed ke zvýšení informovanosti všech zainteresovaných stran a naplňuje cíle postupně elektronizovat postupy související s výplatou různých dávek.

Autor je advokát v DLA Piper.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.