Lidovky.cz

Ve smlouvách myslete na vyšší moc. Může zabránit požadavku na náhradu škody při nedodání zboží

Právo

  7:00
PRAHA - Koronavirus se objevil již ve více než 40 zemích světa a dál se šíří. Vedle globálního dopadu na počty nakažených osob se šířící epidemie čím dál tím více projevuje i v obchodních vztazích. Dopad pomalu začínají vnímat i firmy, které nejsou bezprostředně navázány na dodavatele z Číny.

Lidé se chrání respirátory. foto:  Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Na co mají cestující nárok, pokud dopravce zruší let kvůli koronaviru?

V dnešní době provázanosti jednotlivých dodavatelů komponentů se epidemie s epicentrem v Asii projevuje i na ostatních kontinentech. V této souvislosti se nabízí otázka, zda se lze úspěšně vyhýbat postihům za zpožděné dodávky s odkazem na vyšší moc – ostatně tak, jak to již v tuto chvíli někteří obchodníci zkoušejí.

Pokles výkupních cen

Výrobci v automobilovém průmyslu, kteří mají své výrobní továrny umístěny v Číně, již nyní citelně pociťují dopad šířící se epidemie na jejich výrobní kapacity. Jihokorejský výrobce Hyundai vliv zpoždění s dodávkami pociťuje i na svých výrobních kapacitách, které má umístěny mimo Čínu, a to z důvodu chybějících komponent od svých čínských dodavatelů.

Vliv epidemie ovšem najdeme i ve zcela odlišných odvětvích mezinárodního obchodu. Vývoz humrů z Nového Zélandu je zcela ochromen a v místě vývozu spadly jejich výkupní ceny na polovinu. Ukazuje se tím, že i firmy, které na první pohled nemusí být přímo postiženy výpadkem v dodávkách, mohou být prostřednictvím svých dalších smluvní dodavatelů v konečném efektu postiženi výpadkem v Číně. Své o tom ví i některé české firmy, které se již nyní bojí o své dodávky ze zahraničí. Problémy ve vztahu k Číně mohou mít zejména firmy kompletující různé telekomunikační, či zabezpečovací systémy nebo výrobci podnikající v rámci automatizace provozu.

Vyšší moc

S ohledem na stále rozsáhlejší omezení, která jsou uplatňována v přímém důsledku šířící se nemoci i v rámci preventivních opatření, se provozy firem nejen v Číně dostávají do situace, kdy nemohou zajistit obvyklý chod a dostát svým smluvním závazkům. Z toho důvodu hledají možnosti, jak předejít rozsáhlým náhradám škod a uplatňují ochranu ve formě tzv. vyšší moci. Koncept vyšší moci neboli Force Majeure je zvláštní okolnost či událost, která leží zcela mimo kontrolu dané smluvní strany a která jí brání v řádném plnění smlouvy. Typicky se pod vyšší moc dají zařadit události jako živelné pohromy, vážné politické nepokoje nebo právě například epidemie. Pokud se smluvní straně úspěšně podaří ubránit s odkazem na vyšší moc, nemůže po ní její smluvní partner požadovat náhradu škody, či další nároky vyplývající ze smlouvy, a to typicky za dobu trvání dané překážky.

Možnost aplikace této vyšší moci bude záviset na vícero okolnostech. Některé právní řády počítají s liberací z odpovědnosti ve smluvních vztazích a upravují přímo v právním předpise parametry takové události. Jiné právní řády (např. angloamerické právo) tuto právní skutečnost nijak neupravují, smluvní strany tedy musí odpovídající doložku o vyšší moci výslovně sjednat ve své smluvní dokumentaci. V českém právním řádu se přímo s definicí vyšší moci nesetkáme, nicméně na tyto případy lze aplikovat úpravu liberace z odpovědnosti za porušení smluvní povinnosti v občanském zákoníku, a to z důvodu mimořádné, nepředvídatelné a nepřekonatelné překážky, která vznikla nezávisle na vůli jedné ze smluvních stran.

Banky umožní odložit splátky úvěrů klientům dotčených koronavirem. O tři měsíce

V zahraničních smluvních vztazích se u českých podnikatelů bude zároveň často aplikovat Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (CISG), která upravuje liberaci z odpovědnosti podobně jako český právní řád s odkazem na překážku nezávislou na vůli smluvní strany, kterou nebylo možné rozumně očekávat.

„Certifikovaná“ epidemie

Pokud obchodník dojde k závěru, že ve smlouvě má doložku týkající se vyšší moci, případně, že se jeho smlouva řídí právním řádem, který liberaci z důvodu vyšší moci zná, znamená to, že v důsledku šířící se epidemie je automaticky v režimu vyšší moci, a že se může ve vztahu ke svému smluvnímu partnerovi na tuto okolnost bez dalšího odvolávat?

Pro zodpovězení této otázky je nutné prvně brát v potaz samotnou doložku ve smlouvě. Účinná doložka o vyšší moci by měla obsahovat minimálně stanovení rámcového okruhu událostí, které spadají pod definici vyšší moci. Vhodné je dále upravit určitou notifikační povinnost strany, která se vyšší moci dovolává a povinnost svou situaci vysvětlit a osvědčit důvody, za kterých se vyšší moci dovolává. Nakonec je třeba zvážit důsledky uplatnění doložky o vyšší moci. Doložka obvykle stanoví, že žádná ze stran není odpovědná za nesplnění svých smluvních závazků, pokud je toto selhání způsobeno vyšší mocí. Důležité je také to, že doložky vyžadují, aby strany podnikly kroky ke zmírnění účinku vyšší moci. Schopnost strany podniknout kroky ke zmírnění (a povaha těchto kroků) bude samozřejmě velmi závislá na faktických okolnostech, včetně povahy dané události.

Druhým krokem je interpretace konkrétní události ve vztahu k úpravě ve smlouvě (příp. ve vztahu k aplikovanému právnímu předpisu). Vzhledem k tomu, že koronavirus je zcela novým fenoménem, je nepravděpodobné, že přímo tento bude výslovně ve smluvní doložce zakotven. Základním pravidlem při posuzování aplikace vyšší moci je, že existenci vyšší moci bude muset prokazovat smluvní strana, která se této okolnosti dovolává. Bude tedy na ní doložit, že se skutečně pro její provoz jedná o mimořádnou, nepředvídatelnou událost nezávislou na její vůli.

Za účelem tohoto důkazního tvrzení například Čínská komora pro podporu mezinárodního obchodu (CCPIT) začala čínským obchodníkům zasaženým omezeními spojenými s koronavirem vydávat certifikáty „prokazující“ existenci vyšší moci, které mohou čínští obchodníci použít v rámci jednání se svými smluvními partnery. Těchto certifikátů již bylo vydáno více jak 3 tisíce. Takový certifikát může být použit jako důkaz v případě sporu týkajícího se existence vyšší moci, nicméně, nelze na něj nahlížet jako na trumf, díky kterému se mohou čínští podnikatelé vyvinit z jakéhokoli porušení smluvní povinnosti bez dalšího. I v tomto případě bude na nich, aby dokázali i další okolnosti, které jim ve splnění svých povinností zabránili. Objevují se i názory, že současná epidemie nemusí být považována za nepředvídatelnou událost s ohledem na obdobné případy s viry SARS a H5N1, které měly shodně svůj původ v Číně, přičemž z čínské strany nedošlo k žádným zásadním preventivním opatřením (omezení obchodu se zvířaty, přísné podmínky pro venkovní tržiště, či zvýšení obecného povědomí o hygieně), které by měly zaručit, že další epidemie nevzniknou.

Lidé můžou zaplatit daně o čtvrt roku později, stát nabídne koronavirový pardon. Pomůže i firmám

Samozřejmě je složité předjímat, jak se k interpretaci vyšší moci ve vztahu ke koronaviru budou stavět soudy, například německá judikatura v minulosti různé epidemie pod vyšší moc dokázala podřadit. Nicméně i způsob argumentace uvedený výše se nabízí ve sporných případech, kdy smluvní partneři nebudou chtít akceptovat liberaci z důvodu existence vyšší moci. Zároveň platí, že vztah doložek ve smlouvě a dané události i její konkrétní dopad na provoz podnikatele je nutný posuzovat vždy individuálně.

Manuál pro dodavatelské vztahy

Co tedy dělat po vykoupení desítek kilogramů luštěnin a zbytku masových konzerv v místním obchodě, aby byl obchodník připraven i z hlediska jeho smluvních vztahů na dopady epidemie? V mezinárodním obchodě je v první řadě potřeba se podívat do konkrétní smlouvy s dodavatelem a určit, podle jakého práva se smlouva řídí. Dále je třeba určit, zda smlouva obsahuje doložku vyšší moci a jak je tato doložka formulovaná i s ohledem na notifikační povinnosti smluvního partnera. Zároveň je třeba mít na paměti, že určité právní řády upravují liberaci z důvodu vyšší moci i za absence takové doložky.

Vybaven touto přípravou je obchodník schopen jednat o zpožděné dodávce a posoudit, zda se na jeho případ aplikuje použití vyšší moci. Tyto informace může obchodník využít v rámci vyjednávání podmínek další spolupráce. V určitých případech bude možné i přejednat danou doložku a upravit tak konkrétní dopady epidemie na konkrétní smluvní vztah, pokud budou mít smluvní strany zájem na vyloučení jakýchkoli pochybností v rámci svého vztahu.

Autor je advokát.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.