Lidovky.cz

Právo

Prezident Zeman chce jmenovat předsedou Nejvyššího soudu Jiřího Pácala známého z kauzy ‚justiční mafie‘

Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman zvažuje jmenovat předsedou Nejvyššího soudu (NS) jeho stávajícího soudce Jiřího Pácala. LN to potvrdily dva na sobě nezávislé vysoce postavené zdroje z justičních míst v Praze i Brně.
  5:00

Židle předsedy NS je volná dva měsíce. Naposledy stál v čele soudu od ledna 2015 do letošního února Pavel Šámal. Po debaklu Aleše Gerlocha, prezidentova kandidáta na ústavního soudce, v Senátu však Šámal od NS odešel k Ústavnímu soudu. Od té doby vede NS dočasně jeho jediný místopředseda Roman Fiala. Též jeho jméno se skloňuje mezi případnými kandidáty.

Hrad i Pácal o nominaci mlčí

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ponechal dotaz serveru Lidovky.cz, zda je soudce Pácal prezidentovým favoritem na předsedu NS, bez odpovědi.

ANALÝZA: Ústavní soud nejspíše nevyhověl stížnostem na nouzový stav, ani na omezení schůzí obcí a krajů

Svou nominaci nepotvrdil serveru Lidovky.cz ani sám Pácal. Učinil tak za něj mluvčí NS Petr Tomíček: „Pan doktor Pácal se rozhodl zaujmout k vaší otázce stejný konzistentní postoj jako všichni ostatní soudci NS, jejichž jména se v souvislosti s možným jmenováním do čela soudu dosud v médiích objevila. Nikdo z uvažovaných kandidátů se k otázce, zda ho pan prezident v dané souvislosti adresně oslovil a s čím, pro tuto chvíli veřejně nevyjadřuje.“

Letos třiašedesátiletý Jiří Pácal vystudoval pražská práva. Svůj profesní život strávil v justici. Soudcem se stal v roce 1983 a během kariéry prošel celou soudní soustavou.

Jiří Pácal.

Nejprve působil u Okresního soudu v Nymburce, pak u Krajského soudu v Praze. Soudcem NS je od roku 1993. Ve čtvrtém trestním senátu zde vyřizuje mimořádné opravné prostředky – dovolání a stížnosti pro porušení zákona. Též závazně určuje místní příslušnost nižších soudů v trestních věcech, pokud se na ní nemohou shodnout.

Ve stejném roce, kdy vznikla Charta 77 a propangadistická reakce totalitního režimu na ni – Anticharta – Jiří Pácal vstoupil do KSČ. Psal se rok 1977 a Pácal měl tou dobou před sebou ještě tři roky studií na pražských právech. V KSČ zůstal až do roku 1989. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Nejvyššího soudu. Pokud by skutečně stanul v jeho čele, vedl by ho znovu bývalý komunista. Členem KSČ byl totiž i Pavel Šámal.

Přítel Pavla Kučery

Pácal vešel v širší známost v souvislosti s kárnou žalobou, kterou na svého tehdejšího, loni zesnulého místopředsedu Pavla Kučeru podala v roce 2008 šéfka NS Iva Brožová. Vyšlo totiž najevo, že se Kučera nedůvodně angažoval v trestním řízení vedeném proti Jiřímu Čunkovi.

Právě Kučeru, společně s tehdejšími justičními špičkami jako nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a dalšími lidmi ze státního zastupitelství, označila dnešní ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v prosinci 2007 za justiční mafii. Ta podle Benešové nezákonným způsobem ovlivňovala průběh některých trestních věcí. Zejména poukázala na Čunkovu kauzu, která vedla až k jeho rezignaci na místopředsednický post ve vládě premiéra Mirka Topolánka.

Pácal byl členem kárného senátu, který u NS dvakrát rozhodoval o odnětí Kučerova kárného případu olomouckému vrchnímu soudu a o jeho přikázání tomu pražskému. Ač jeho přítel, jednou se z případu vyloučil, podruhé ne.

Na dotaz, co Pácalově nominaci na předsedu NS říká, Benešová serveru Lidovky.cz odepsala: „Nic o tom nevím, tak nemám co komentovat.“ Bez odpovědi ponechala stejnou otázku i Brožová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.