Lidovky.cz

Právo

KOMENTÁŘ: Nový stavební zákon pomůže těm, kteří prosazují projekty v rozporu s ochranou přírody

(ilustrační snímek) Příroda.

(ilustrační snímek) Příroda. foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA - Reakce na komentář Františka Korbela „Stavební právo chtělo reformu.”
  7:00

KOMENTÁŘ: Stavební právo chtělo reformu

Je sice hezké, že „Autor je partner advokátní kanceláře Havel & Partners a člen Legislativní rady vlády. Mezi lety 2007 až 2013 byl náměstkem tří ministrů spravedlnosti.“, ale je škoda, že nezazní i to, že on sám a potažmo i firma Havel & Partners pracuje pro velké developerské firmy, přičemž se jedná i o společnosti zabývající se developmentem v tom nejsprostějším českém pojetí: např. firmy ze skupiny Domo Development, které pan Korbel zastupuje, developují mj. tzv. komerční zónu Čestlice jih, což jinými slovy v reálu znamená, že hlava nehlava tlačí výstavbu na orné půdě v prvních dvou třídách ochrany, v ochranném pásmu statku světového dědictví UNESCO, za přítomnosti zvláště chráněných druhů, a to vše v blízkosti obytných čtvrtí Průhonic, kde jsou už tak překročeny hlukové a imisní limity. 

Jedná se o stejnou komerční zónu, jejiž další „development“ zablokovaly soudy (krajský, NSS i ÚS) s tím, že zákon o ochraně ZPF platí, ať se to developerovi líbí nebo ne (viz např. zde). Při elementární úctě k zákonu by se zde nemohlo nikdy nic postavit.

Jinými slovy, autor nového stavebního zákona pracuje pro firmu, která naprosto spadá do definice jedné z příčin protahování povolovacích řízení: „Stavebníci i stavební úřady leckdy natvrdo protlačují kontroverzní stavby bez poctivě připravené projektové dokumentace i bez vůle ke kompromisu …“, jak je to popsáno v rozhovoru s Petrem Svobodou. Já se naopak domnívám, že polovinou úspěchu k urychlení staveb by bylo, pokud by státní správa vyslala signál, že zákony platí a že nemá cenu zkoušet prosadit nelegální projekty, byť s podporou „elitních“ advokátů. Představa, že dojde k posílení pravomocí stavebních úřadů, které jsou mnohdy přesvědčeny, že jsou z titulu svého názvu povinny umožnit výstavbu za všech okolností již dnes, je z mého pohledu pekelná.

Nový stavební zákon se rodil v prostředí klientelismu a těžkého střetu zájmů, říká Svoboda

Na základě toho, co jsem viděl a četl na vlasní oči, naprosto nepochybuji, že cílem nového stavebního zákona, na kterém se podílel autor komentáře, není o mnoho více, než odstranit překážky právě těm firmám, které prosazují projekty kolidující s ochranou přírody a krajiny, památek a životního prostředí obecně. Je otázkou, zda zrychlení výstavby objektivně nezákonných záměrů, je opravdu tím cílem, který by měla česká společnost sledovat.

Autor je členem Spolku Krajina pro život, Průhonice.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.