Lidovky.cz

PŘEHLED: Kam pro bezplatnou právní radu?

Právo

  7:00
PRAHA - Právní pomoc nabízí síť nevládních i neziskových organizací. Nemajetným zajistí radu i zastoupení také advokátní komora.

Právník. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

‚Na smlouvu se šmejdy se lhůta pro odstoupení nevztahuje.‘ Advokát pomohl desítkám seniorů

Ne při každé náhlé, složité nebo na první pohled neřešitelné životní situaci musí první kroky lidí vést do advokátní kanceláře. Přestože bezplatné právní poradenství poskytují převážně advokáti, mnohdy jim k tomu po celé republice vytvářejí profesionální zázemí neziskové i nevládní organizace. To právě jejich pracovníci si problémy lidí vlídně vyslechnou jako první, doptají se jich na všechny detaily a před schůzkou se spolupracujícími advokáty je na ni připraví a mnohdy i uklidní.

Zajišťování bezplatné právní pomoci pro ty, co si nemohou dovolit za služby advokátů platit, je po celém světě pokládáno za ušlechtilou službu. Za pro bono aktivity jsou proto nevládky, neziskovky i advokáti, kteří s nimi spolupracují, právem oceňováni též u nás.

Bezplatná právní pomoc.

„K poskytování bezplatné právní pomoci mne vedlo zjištění, že stát svými právními předpisy, například tehdejším zněním zákona o místních poplatcích, dělal z dětí dlužníky již okamžikem jejich narození. A že proti nim obce vedly exekuce kvůli nezaplaceným poplatkům za nakládání s komunálním odpadem, aniž se kdokoli zamyslel nad tím, že je za své děti měli platit jejich rodiče,“ prozradila LN, proč část své zavedené advokátní praxe věnuje bezplatným právním poradám, pražská advokátka Alena Vlachová. Ta za ně v minulosti získala ceny Právník roku Pro bono a Zlaté srdce nadace Naše dítě.

Právní radu dají jen advokáti

Jak taková bezplatná právní pomoc zajišťovaná nadací Naše dítě funguje, popisuje její pracovnice Zuzana Šafářová: „Právní pomoc poskytujeme letos už patnáctým rokem formou jednorázové telefonického nebo písemného poradenství. Zaměřujeme se při tom na oblast rodinného práva. Tazatelé mohou, ale nemusí zůstat v anonymitě. Advokáti se soustředí na kladený dotaz, a je-li to nutné, doptají se na detaily. Tazatelům pak dají konkrétní doporučení, jak by měli dále postupovat.“

Lidé se na nadaci podle Šafářové obracejí nejčastěji kvůli sporům o výchovu a výživu nezletilých dětí při rozvodu a po něm. Spolupracující advokáti zodpovídají i hodně dotazů ke styku rodičů s dětmi i neplacení výživného.

Každý dělá něco jiného

Bezplatné právní poradenství zajišťují nevládky i neziskovky v různých oblastech práva i rozsahu. Jejich postavení je od profesionálních advokátů odlišné.

„V minulosti jsme přesto čelili stížnostem advokátů, že si přisvojujeme něco, k čemu nejsme oprávněni a na co nejsme ani profesně pojištěni. Trvalo, než se nám podstatu naší práce podařilo vysvětlit,“ svěřuje se Miroslava Lattenbergová z brněnské poradny Dialog, kam si lidé přicházejí pro odborné sociální poradenství, pro něž je Dialog akreditován ministerstvem práce a sociálních věcí. Od resortu spravedlnosti má zase oprávnění pomáhat lidem i s oddlužením.

legalTV.cz: Ročně vyhovíme tisíci žádostem o bezplatnou právní pomoc, zní z ČAK

Nezastupitelnou úlohu v systému bezplatné právní pomoci však mají i všechny tři profesní právnické organizace – advokátní, notářská a exekutorská komora.

Pro ústavní stížnost advokáta

Ústavní soudci například odkazují stěžovatele na adresu i web advokátní komory vždy, pokud si stížnost sepíší a podají sami. Před Ústavním soudem, stejně jako před tím Nejvyšším i Nejvyšším správním, totiž musí být zastoupeni advokátem.

„Za poslední dva roky určila advokátní komora stěžovatelům advokáta zástupcem v řízení před Ústavním soudem ve 371 případech,“ odepsala LN ředitelka brněnské pobočky České advokátní komory (ČAK) Irena Schejbalová. Právě pobočka ČAK tyto žádosti vyřizuje pro celou republiku. Vedle toho zajišťuje též bezplatnou právní pomoc.

Právní barometr: Bezplatné poradenství je dostupné

Právníci napříč profesemi i zaměřením se v anketě LN Právní barometr většinově shodli, že je u nás systém bezplatného právního poradenství dostupný. Přesto ale podle některých lidé ne vždy vědí, na co všechno mají při bezplatné právní pomoci nárok, kde ji dostanou a jak o ni požádat.

„Především je ale třeba mít na paměti, že večeře zadarmo neexistuje. Obrat bezplatné právní poradenství zakrývá podstatu, že někdo využívá službu, kterou platí někdo jiný, ať už jsou to stát, univerzity nebo v rámci pro bono aktivit sami advokáti,“ upozorňuje jeden z oslovených soudců.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.