Lidovky.cz

Gates: Náš největší rival je IBM

Ekonomika

  9:22
Las Vegas - Vyšší výdělky a čtyřikrát více zaměstnanců než softwarová jednička Microsoft má počítačový gigant IBM.

Bill Gates. foto: AFP

Kdo je největším konkurentem pro sotwarový gigant Microsoft? Jasnou odpověď na to dal největší akcionář a nejbohatší člověk světa Bill Gates. Je to podle něj počítačový gigant IBM.
Microsoft ovšem čelí celé armádě dalších konkurentů: od internetového vyhledavače Google přes japonského výrobce spotřební elektroniky Sony k Apple Computers či Nokii. "Lidé se vždycky zaměřovali jen na jednoho z našich konkurentů," uvedl Gates na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Podle něj je ale těžké porovnat potenciální nebezpečí možností Googlu, Netscapu anebo třeba programovacího jazyka Java od Sun Microsystems.

O konkurenci IBM má ovšem Gates zcela jasno. "Největší společností v oblasti spotřební elektroniky je IBM. Mají čtyřikrát více zaměstnanců, než máme my, i vyšší výdělky. IBM byl vždycky naším největším konkurentem," uvedl Gates. Jenže podle něj na IBM novináři vždycky zapomenou - píší jen o vyhledávači Google, japonském výrobci elektroniky Sony, počítačové společnosti Apple anebo výrobci mobilů Nokii.

Hlavní pozornost se v poslední době soustředila především na souboj Microsoftu s internetovým prohledávačem Google, který rychle rozšiřuje své pole působnosti. Google začne například nabízet zdarma sotwarový balík pro spuštění počítače. To má práci s počítačem usnadnit a udělat bezpečnější. Expanze Googlu z internetu do počítačových technologií tak začíná konkurovat Microsoftu. Nebezpečí hrozí Microsoftu ale nejen nejen na poli technologickém, nýbrž i lidském. Zatímco firma výrazně investovala, aby se na webu Googlu vyrovnala, několik jejích inženýrů právě k této konkurenční společnosti zběhlo.
Když se však zeptáte Billa Gatese, jestli Google představuje pro jeho společnost s třicetiletou historií největší nebezpečí, stroze odpoví, že ne. Přímou konkurenci s Microsoftem ovšem odmítá i výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt. "Myslím si, že je zde prostor pro obě firmy," uvedl pro BBC Schmidt.

"Google je na trhu informačních technologií. Microsoft má svůj vlastní přístup a my máme svůj," prohlásil Schmidt s tím, že se nejedná o konkurenci s ostatními společnostmi. Podle něj jde o řešení problémů koncového zákazníka.
Proč tedy předčí IBM všechny ostatní konkurenty Microsoftu? "Velká modrá" jak se IBM přezdívá nabízí počítačové služby, software, hardware a pro Microsoft představuje výzvu k tomu, jak by měly v budoucnu společně fungovat služby na internetu.

Jenže IBM není rival jen v oblasti počítačů. Společně s Toshibou a Sony vyvinulo IBM mobilní mikroprocesor, který by měl "pohánět" herní videokonzoli PlayStation 3. Zřejmě největšího konkurenta pro Xbox360 - herní konzoli od Microsoftu. Ta byla na trh uvedena už loni v listopadu a v USA byla ihned vyprodána. Od března se mají dočkat i zájemci v Asii. A během letošního roku by se pak mohli konzole dočkat i čeští uživatelé.

Souboj o hráče

Nespí ale ani další japonská konkurence. Počítat se proto musí s Nintendem a jeho konzolí Revolution. Ta by se na pultech obchodů měla objevit během příštího roku a předpokládá se, že cena bude podstatně nižší, než u Xboxu a PS3. Xbox přitom Američané mohou koupit ve dvou verzích, levnější za 299 dolarů. Jenže tahle základní verze umí ve své podstatě jen hru spustit. Například pro podporu on-line hraní je nutné koupit dražší verzi za 399 dolarů. Vydělávat přesto Microsoft hodlá až na hrách.

Kdo souboj o hravé zákazníky, kteří za videohry ročně utratí na třicet miliard dolarů, nakonec vyhraje? Nintendo chce hráče přilákat na zážitky, které jim ještě žádná videohra neposkytla. Jedná se například o nový bezdrátový ovladač, v němž je zabudovaný pohybový senzor. Takže hráč může při hraní tenisu skutečně mávat ovladačem jako raketou. U PlayStation hovoří k dobru dlouholetá tradice a u Microsoftu zase relativní výhoda v nejčasnějším uvedení na trh. Rozhodnou zákazníci. Letos se konečně souboj z výstavních ploch dostane na pulty obchodů.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.