Lidovky.cz

Česko rájem lichvy. 'Je to holocaust dlužníků,' míní psycholog

Ekonomika

  18:00
Velkorysé úvěry, které banky před krizí lidem ochotně půjčovaly, teď začínají dostávat Čechy do kolen. Rizikové úvěry domácností představují zhruba 40 miliard korun. Aby měli na splátky, berou si lidé stále častěji půjčky u nebankovních firem. Za vysoký úrok, s rizikem vysokých pokut. Končí u lichvářů.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Holil jsem a oblékal nebožtíky. Pět set korun za osobu, to bylo dobře placené. Pohřebáci jim lámou ruce, aby je dostali do šatů, já to umím bez lámání," líčí psycholog PhDr. Mgr. Petr T. jednu z brigád, kterými si zvyšoval příjmy.

Každou korunu nutně potřeboval. A stále potřebuje. Ve svých pětašedesáti letech má dvacet půjček v celkové výši 980 tisíc korun.

Když si naposled vzal půjčku na splacení těch předešlých u jedné nebankovní společnosti a nezvládl splácení, během dvou let se ze stotisícové půjčky stal dluh 330 tisíc korun. Narazil na lichváře.

CO JE LICHVA?

Lichva je v trestním zákoníku pojmenována jen obecně - kdo zneužívaje něčí tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti nebo něčího rozrušení a dosáhne nepřiměřeného zisku, může jít do vězení až na dva roky.

Obecně se za lichvářskou považuje roční procentuální sazba nákladů (RPSN) vyšší než 60 procent půjčky. RPSN zahrnuje úrok a všechny poplatky s úvěrem spojené.

Ač je to trestné, existují v Česku nebankovní firmy, které nabízejí úvěry s RPSN 200, nebo i 450 procent.

"RPSN není jediný ukazatel. Lichvářská půjčka může mít i třicetiprocentní úrok, ale systém sankcí a pokut takový, že klient nakonec zaplatí trojnásobek toho, co si půjčil," vysvětluje Daniel Hůle, koordinátor společnosti Člověk v tísni.

Půjčky jsou tak snadné

Částečnou vinu na vlastním zadlužení nesou i dlužníci. Půjčují si lehkomyslně, podmínky půjček přehlížejí.

"Kdyby v úvěrových smlouvách bylo ujednání o tom, že dlužníkovi v případě prodlení o dvě hodiny uříznou jednu nohu, většina nynějších dlužníků by takové ujednání podepsala. V dané chvíli vůbec nepočítají s tím, že by se dostali do problémů," říká advokát Tomáš Sokol.

Pokud pak dlužník ztratí práci, onemocní, odejde do důchodu, začne mu třeštit hlava. Na krku má splátky a banky už nechtějí půjčovat. Pak se obrátí na lichváře a zadlužuje se stále víc, aby měl na splácení předešlých půjček.

Pokud má štěstí, povolí mu soud oddlužení čili osobní bankrot. Jejich počet razantně roste, Předloni jich bylo dva a půl tisíce, loni už šest tisíc.

INFOGRAFIKA: Zadluženost domácností
Infografika zadluženosti českých domácností

Podíl na zadlužujícím se národu ale mají i banky a ostatní firmy živící se půjčováním peněz. Agresivní reklamou nabízejí snadné půjčky, rychlé půjčky, přátelské půjčky, opakovaně půjčují i těm, kdo jsou zadluženi.

Často se prezentují jako zachránci, například pod názvem Centrum pomoci ČR z Ostravy by člověk očekával státní humanitární instituci a ne žraloka, který žije z 99 korun za minutu volání zájemců o půjčky.

Když zoufalý člověk z televize slyší "kniha Home Credit říká...", nečte podrobnosti smlouvy a podepíše i padesátiprocentní úrok, jen aby získal peníze a zaplácl ty nejneodbytnější chřtány. "Je to holocaust dlužníků," říká psycholog Petr.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.