Lidovky.cz

Kdo slibuje zisky bez rizika, je bez výjimky podvodník, radí Kohout

Ekonomika

  11:42
Zlato ani čínské akcie nejsou investice pro normálního člověka. Absolutně nikdo nedokáže předvídat, co se s nimi bude v budoucnu dít, říká ekonom a člen představenstva poradenské společnosti Partners Pavel Kohout.

Pavel Kohout foto: Lidovky.cz

„Je bohužel typické, že mnozí se považují za odborníky na finance, podobně jako každý Čech je špičkovým expertem na složení reprezentačního fotbalového týmu anebo na optimální politiku na Středním východě. A není to pravda,“ říká ekonom Pavel Kohout, bývalý člen NERVu autor několika knih o investování.

LN Měli by se lidé pouštět do investování na základě informací, které si přečtou v novinách nebo na internetu?
Tak začíná přesně ten typ investorů, kteří se jdou poradit teprve tehdy, když prodělali padesát nebo devadesát procent hodnoty investované částky.

Investice do Číny

„Čínský drak již několik let jede na podpůrných prostředcích. Americe se vyčítá, že tiskne peníze, ale Čína to dělá násobně. Investovat do Číny důrazně nedoporučuji. Leda v případě, že hovoříte čínsky a máte guanxi čili protekci a konexe s významnými členy politbyra. Pro normálního člověka Čína není. Číně nikdo nerozumí, tamní finanční trhy jsou kasino s cinknutou ruletou,“ míní Pavel Kohout

Člověk si přečte nějakou dílčí informaci a je z ní nadšený, protože jde o něco módního nebo pokrokového. Příkladem je třeba Čína v roce 2007. Investor amatér potom nadšeně investuje do něčeho, co je zoufale nadhodnocené. Když pak trh přijde k rozumu, náš amatér je roztrpčen a má za to, že ho někdo podvedl. Internet je nebezpečný vynález pro amatérské investory, protože laik je zaplaven informacemi a názory, které si nedokáže utřídit a vyhodnotit.

LN Jak ale poznat, že vám finanční poradce opravdu pomáhá?
Tím, že vás do ničeho netlačí, nevnucuje a že vás vzdělává. Klient, který má pocit, že byl do něčeho vmanipulován, nebude spokojený, ani kdyby to ve skutečnosti bylo pro jeho dobro. Podívejte se na penzijní reformu. Je to jedna z věcí, která se vládě celkem povedla. Přesto je vnímána záporně. Lidé totiž mají pocit, že byla prosazena manipulativně. Člověk by také neměl věřit nemožnému. Kdo slibuje přehnaně vysoké výnosy bez rizika, je vždy podvodník. Vždy a bez výjimky. Tohle je jedno z mála pravidel, která fungují perfektně.

Celý rozhovor s Pavlem Kohoutem a více o tom, jak nejlépe zhodnotit své peníze, se dočtete ve čtvrteční příloze Lidových novin Peníze & Byznys Speciál.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.