Lidovky.cz

Další vzdušný most do Číny. Linka z Prahy do Šanghaje může být už na jaře

Asie

  14:35
PRAHA - Na jaře příštího roku by mohlo Česko dostat další vzdušný most s Čínou - přímou linku mezi Prahou a Šanghají. Na úterním Čínském investičním fóru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Na přípravách linky se podílí čínský dopravce China Eeastern.

Letadlo čínské společnosti China Eastern. foto: Shutterstock

Šlo by už o druhou přímou linku z Česka do Číny. Od září je v provozu trasa mezi Prahou a Pekingem, na níž létají aerolinky Hainan Airlines.

„Pevně věřím, že již na jaře příštího roku naváže na tuto linku nový projekt českého leteckého přepravce a společnosti China Eastern novým spojením mezi Prahou a ekonomickým centrem Asie - Šanghají,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:

Dále uvedl, že během své návštěvy Číny ke konci listopadu projedná s čínskými nejvyššími představiteli smlouvu o strategickém partnerství. Ta bude podle něj podepsána v Praze příští rok při příležitosti návštěvy čínského prezidenta.

Sobotka také zopakoval, že by se ČR mohla stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce ICBC, China Development Bank a China Construction Bank uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v Česku. Ta začne působitdo konce roku a sídlit bude v pražském Florentinu.

Nová hedvábná stezka a my

Během listopadové cesty Sobotka podepíše v Číně rovněž dohodu o zapojení České republiky do iniciativy Nová hedvábná stezka. Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou.

Součástí je například vybudování nové infrastruktury včetně železničních koridorů. Podle odborníků má Hedvábná stezka snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři.

Hlavním cílem dvoudenního Čínského investičního fóra (CIF) je rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. Přítomno je na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy.

V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků. Sobotka například uvedl, že se připravuje vznik vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny za více než 250 milion korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.